Krótkie terminy na montaż fotowoltaiki do końca 2021 roku

KRÓTKIE TERMINY na montaż fotowoltaiki DO KOŃCA 2021 r.

Jeśli zamontujesz instalację fotowoltaiczną do końca roku 2021 będziesz miał możliwość jeszcze przez – 15 kolejnych lat – rozliczać energię wyprodukowaną z instalacji fotowoltaicznej na korzystnych zasadach programu Prosument.

Pośpiesz się aby zdążyć przed końcem roku 2021, kiedy to prawdopodobnie zostanie zakończona edycja programu Prosument.

Projekt zmian ustawy Prawo energetyczne zakłada, że każdy wytwórca energii elektrycznej będzie ją sprzedawał po stawkach hurtowego rynku energii, a odbierał po stawkach detalicznych.

Branżowe portale przygotowały wyliczenia na podstawie rządowego projektu ustawy. Wynika z nich, że za prąd przekazywany do sieci właściciel instalacji otrzymywałby ok. 260 zł/MWh, ale kupować już musiałby za ok. 660 zł/MWh. W efekcie każdy, kto założy instalację fotowoltaiczną po 1 stycznia 2022 r., zamiast obecnych ok. 60 – 100zł zapłaci ok. 1.100 – 1.400zł rocznie za prąd.

Dla inwestorów, którzy planują założyć instalację fotowoltaiczną przed końcem 2021 roku przygotowaliśmy na końcu artykułu kilka ważnych informacji.

Dlaczego obecnie fotowoltaika jest tak opłacalna?

To, że obecnie fotowoltaika jest tak opłacalna sprawiał system opustów „net metering”.

Net metering, wprowadzony przepisami nowej ustawy o OZE, jest sposobem rozliczania się za zakup i sprzedaż energii elektrycznej pomiędzy zakładem energetycznym a posiadaczem mikroinstalacji.

Net-metering dotyczy obecnie osób fizycznych i nie obejmuje przedsiębiorców. W ramach 12-miesięcznych okresów rozliczeniowych właściciel mikroinstalacji fotowoltaicznej płaci na rzecz zakładu energetycznego wyłącznie za różnicę pomiędzy energią oddaną do sieci, a energią pobraną z sieci.

Rozliczenie energii w ramach net-meteringu odbywa się w systemie tzw. opustu tj. rozliczenia różnicy między energią, którą użytkownik mikroinstalacji wyprodukował, a tą, którą pobrał z sieci elektroenergetycznej (w momencie, gdy nie świeci słońce i panel nie wytwarza prądu).

Właściciele instalacji do 10 kW korzystają z opustu w stosunku 1 do 0,8 natomiast posiadacze mikroinstalacji od 10 do 50 kW w stosunku 1 do 0,7. Oznacza, to że z każdego 1 kW energii wprowadzonego do systemu elektroenergetycznego możemy w ciągu kolejnych 12 miesięcy odebrać 80% (bądź 70%) energii bez dodatkowych opłat.

Nie ma opłaty dystrybucyjnej. W rachunku pozostają jednak opłaty stałe w kwocie ok 160 zł rocznie (m.in. opłata abonamentowa, jakościowa, przejściowa i handlowa).

Rozważasz montaż paneli fotowoltaicznych jeszcze przed końcem roku 2021?

Rozważasz inwestycję w darmowy prąd ze słońca i chcesz zdążyć przed końcem 2021 r.?

Zacznij od rozmowy ze naszym specjalistą, który jest Certyfikowanym Instalatorem OZE, posiadającym certyfikat wydany przez Urząd Dozoru Technicznego o numerze OZE-E/09/000026/21.

Audyt, doradztwo i wycenę otrzymasz od nas GRATIS‼!

W Manufakturze Energii stawiamy na jakość komponentów instalacji sprzętu i bezproblemowe działanie przez wiele lat.

Uruchomiliśmy w całej południowej Polsce ponad 1400+ mikroelektrowni. Wszystkie zbudowane w oparciu o sprawdzone rozwiązania i zaufane podzespoły znanych marek.

Jeśli chcesz produkować własną energię już w 2021r. – jeszcze dzisiaj umów się na spotkanie z naszym doradcą Grzegorzem.

Najczęstsze pytania od osób chcących zamontować fotowoltaikę przed końcem 2021 r.

Czy zakład energetyczny może odmówić przyłączenia do sieci instalacji fotowoltaicznej?

Nie może odmówić. Jeśli Instalacja jest prawidłowo wykonana i podłączona do sieci, jej moc jest zgodna z posiadanymi warunkami przyłączenia – zakład energetyczny ma obowiązek ustawowy wydać zgodę na uruchomienie instalacji.

Jak długo trwa montaż instalacji fotowoltaicznej?

W zależności od mocy instalacji czas montażu wynosi 1 – 2 dni.

Manufaktura Energii gwarantuje szybki montaż i własne ekipy monterskie. Nasze certyfikowane ekipy montażowe dają pewność wzorowo wykonanej usługi.

Kto ponosi koszt wymiany licznika?

Po zamontowaniu instalacji fotowoltaicznej należy wymienić licznik na dwukierunkowy, którego koszt ponosi wyłącznie zakład energetyczny.

Jakie elementy wchodzą w skład instalacji fotowoltaicznej?

Najważniejszym elementem jest falownik zamieniający prąd stały z paneli fotowoltaicznych na prąd zmienny i sterujący pracą całej instalacji.

Panele fotowoltaiczne, które przetwarzają energię słoneczną na energie elektryczną – prąd stały.

Zabezpieczenie po stronie prądu stałego i po stronie prądu zmiennego, przeciwprzepięciowe, przeciwpożarowe i odgromowe.

Okablowanie pomiędzy panelami fotowoltaicznymi, a falownikiem – prąd stały.

Okablowanie pomiędzy falownikiem, a skrzynką rozdzielczą – prąd przemienny.