Dlaczego warto zainwestować
w magazyn energii do fotowoltaiki?

Fotowoltaika z magazynem energii to szereg korzyści

Maksymalizujesz
oszczędności z fotowoltaiki

Zatrzymujesz darmową energię u siebie i korzystasz z niej w godzinach kiedy panele fotowoltaiczne nie produkują energii.

Gwarancja zasilania
także bez napięcia z sieci

Magazyn energii z falownikiem hybrydowym to gwarancja zasilania nawet w przypadku całkowitego braku zasilania z sieci.

Możliwość skalowania
pojemności magazynu

Możliwość skalowania pojemności magazynu i łatwa rozbudowa wraz ze wzrostem zapotrzebowania.

Zyskujesz dofinansowanie
dla domu i firmy

Do wykorzystania jest aż 8 programów dofinansowania kosztów zakupu i montażu magazynu energii.

magazyny energii pylontech force h2

Czym jest magazyn energii do fotowoltaiki

Magazyn energii jest „baterią”, której zadaniem jest gromadzenie energii wyprodukowanej przez moduły fotowolotaiczne.

Magazyn energii w połączeniu z falownikiem hybrydowym tworzy źródło zasilania dla urządzeń elektrycznych w Twoim domu bądź firmie.

Jeśli instalacja fotowoltaiczna produkuje tak dużo energii, że nie możesz jej zużyć, jej nadwyżka służy do ładowania magazynu energii. Dopiero po naładowaniu magazynu, nadwyżka energii zostaje przesłana do systemu elektroenergetycznego dostawcy energii (tzw. sieci).

W przypadku, kiedy nasza instalacja fotowoltaiczna nie produkuje wystarczającej ilości energii, na przykład w pochmurny dzień lub w nocy, w takiej sytuacji magazyn energii staje się źródłem zasilania. Energia zgromadzona w magazynie zabezpiecza nieprzerwaną dostawę energii elektrycznej dla Twojego domu czy firmy.

Korzyści jakie daje magazyn energii

Dzięki magazynowi energii w pełni wykorzystasz darmową energię wyprodukowaną w panelach fotowoltaicznych.

Zamiast oddawać do sieci nadwyżki wyprodukowanej i nie skonsumowanej energii możesz korzystać z niej w okresie dnia kiedy panele fotowoltaiczne przestają produkować prąd bądź jeśli jej zużycie będzie większe niż bieżąca produkcja.

W ten sposób zyskujesz możliwość elastycznego korzystania z darmowej energii aby dodatkowo maksymalizować oszczędności.

Magazyn energii zwiększa autokonsumpcję, czyli zużycie energii na potrzeby własne, co w przypadku nowych prosumentów rozliczających się w systemie Net-Billing ma znaczący wpływ na skrócenie czasu zwrotu kosztów z inwestycji.

zestaw domowy magazyn energii z falownikiem hybrydowym gwarancja zasilania także przy zaniku napięcia z sieci elektroenergetycznej

Jak działa magazyn energii?

Dowiedz się jak działa hybrydowa instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Jak działa magazyn energii w słoneczny dzień

Dzień

Nadmiar energii wyprodukowanej w panelach fotowoltaicznych podczas dnia jest gromadzony w baterii.

Jak działa magazyn energii w nocy

Noc
bądź pochmurny dzień

Kiedy fotowoltaika nie produkuje prądu, w pierwszej kolejności zgromadzona w magazynie energia jest wykorzystywana do zasilania urządzeń domowych.

Jak działa magazyn energii przy braku prądu w sieci

Brak zasilania z sieci energetycznej

W przypadku braku zasilania z sieci elektroenergetycznej obiekt jest zasilany z energii zgromadzonej w magazynie.

Jak działa magazyn energii kiedy fotowoltaika nie produkuje prądu

Fotowoltaika nie działa

Jeśli fotowoltaika nie produkuje prądu, magazyn energii można doładować z sieci elektroenergetycznej, do której podłączony jest budynek.

Magazyn energii z dofinansowaniem

Aby obniżyć koszty instalacji, możesz wykorzystać dofinansowanie
do magazynu energii oferowane w ramach dotacji rządowych

Dofinandowaniem objęte są zarówno domowe magazyny energii, średniej wielkości przemysłowe magazyny energii oraz rozwiązania dużej mocy dedykowane dla przemysłu energochłonnego

Mój Prąd

Wsparcie przemysłu
energochłonnego

Agroenergia

Energia dla wsi

Energia plus

Bielik
bezpieczeństwo energetyczne

Kredyt ekologiczny

Środki europejskie
perspektywa 2021-2027

Magazyn energii
do istniejącej instalacji fotowoltaicznej

Istniejącą instalację fotowoltaiczną można wyposażyć w magazyn energii. Zazwyczaj prawie zawsze jest to możliwe.

Rozbudowa jest także możliwa w przypadku prosumentów rozliczających się na starych zasadach Net-Meteringu. Jeśli nie ubiegasz się o dofinansowanie do magazynu energii, pozostajesz na dotychczasowych zasadach rozliczania.

Domowe magazyny energii
i rozwiązania przemysłowe

Oferta magazynów energii zawiera rozwiązania zarówno dla domów jednorodzinnych, jak i różnej wielkości firm. Magazyny energii dla domu zazwyczaj mają moc w zakresie 2-20 kW.

Dla małych i średnich firm przeznaczone są magazyny o mocach w zakresie 20-100 kW.

Przemysłowe magazyny energii dla przemysłu i firm produkcyjnych to rozwiązania o mocach powyżej 100 kW do rzędu kilkudziesięciu, a nawet setek megawatów mocy.

Domowe magazyny energii
Przemysłowe magazyny energii

Najczęściej zadawane pytania

Magazyn energii pozwala na wykorzystanie darmowej energii wyprodukowanej w instalacji fotowoltaicznej. Zamiast tanio sprzedawać energię w ramach systemu Net-Billing w okresach nadprodukcji i kupować drożej w okresach kiedy fotowoltaika nie produkuje prądu, wykorzystujesz darmową energię zgromadzoną w magazynie.

Nie. Magazyn energii jest dodatkowym elementem systemu elektrycznego budynku. Jednak dla prosumentów rozliczających się w systemie Net-Billing jest elementem mającym wpływ na znaczne skrócenie czasu zwrotu z inwestycji.

Nie. Potrzebna jest tylko dodatkowa wolna przestrzeń. Magazyny energii zazwyczaj są uzupełnieniem instalacji fotowoltaicznej i montuje się je w pobliżu inwertera fotowoltaicznego (falownika). Miejsce na magazyn zazwyczaj lokalizuje się w pomieszczeniach technicznych budynku, np. w garażu, kotłowni. Pomieszczenie powinno spełniać warunki techniczne, tj. aby temperatura otoczenia mieściła się w zakresie 10-30 st. C., brak zapylenia i brak wilgoci.

Nie. Natomiast, monter musi posiadać odpowiednie uprawnienia elektryczne oraz przeszkolenie w zakresie montażu konkretnego urządzenia. Czas montażu domowego magazynu energii wynosi zazwyczaj kilka godzin. Montaż magazynu energii dla domu nie wchodzi w zakres tzw. robót budowlanych, dlatego nie są wymagane żadne zezwolenia. Wymagane jest tylko zgłoszenie do Operatora Systemu Dystrybucyjnego (OSD).

Tak. Zazwyczaj prawie zawsze jest to możliwe. Rozbudowa jest także możliwa w przypadku prosumentów rozliczających się na starych zasadach Net-Meteringu. Jeśli nie ubiegasz się o dofinansowanie do magazynu energii, pozostajesz na dotychczasowych zasadach rozliczania.

Nie. Magazyn energii działa jak urządzenie UPS (zasilacz awaryjny). Instalację magazynu energii można zbudować tak, aby stanowiła zasilanie awaryjne dla urządzeń, które powinny być zasilanie w przypadku zaniku napięcia z sieci. W takiej konfiguracji magazyn energii jest ładowany z sieci zewnętrznej.

Tak. Do instalacji trzyfazowej można podłączyć zarówno magazyn jednofazowy (wtedy podłączenie jest wykonane do jednej fazy), bądź dedykowany magazyn 3-fazowy, który może zapewnić zasilanie dla całej instalacji.

Przy prawidłowej eksploatacji czas pracy urządzenia powinien wynieść ok. 20 lat.

Prawidłowa temperatura eksploatacji magazynu energii mieści się w zakresie 10-30 st. C. Z tego względu domowe magazyny energii przystosowane są do pracy wewnątrz pomieszczeń.

Jeśli magazyn energii będzie zamontowany w celu zwiększenia autokonsumpcji jego pojemność powinna mieścić się w granicach 3-10 kW, w zależności od wielkości instalacji. Jeśli magazyn ma służyć dodatkowo do ładowania samochodu elektrycznego, jego wielkość powinna być w górnej granicy zakresu.

Tak. Zainstalowanie magazynu energii nie zmienia statusu Prosumenta. Nadal możesz wysyłać energię do sieci i odbierać ją w innym terminie jeśli jesteś na zasadach Net-Meteringu oraz sprzedawać jeśli rozliczasz się na zasadach Net-Billingu.

Kilka kroków do instalacji fotowoltaicznej
z magazynem energii

Dowiedz się jak wygląda proces realizacji inwestycji w magazyn energii do fotowoltaiki

Darmowy audyt
i wycena instalacji

Dobór finansowania

Akceptacja projektu
i rozwiązań

Montaż i sprawdzenie instalacji

Uruchomienie instalacji

Zadzwoń

lub umów się
na darmową wycenę

dom z fotowoltaiką i magazynem energii

Zadzwoń

lub umów się
na darmową wycenę

Wskaż rodzaj inwestycji jaką chcesz zrealizować: