Fotowoltaika z magazynem energii – wykorzystaj darmową energię zamiast ją sprzedawać za grosze

korzyści fotowoltaiki z magazynem energii

Magazyny energii coraz częściej znajdują zastosowanie w domowych instalacjach fotowoltaicznych, ponieważ umożliwiają przechowywanie darmowej energii wytwarzanej przez panele słoneczne w ciągu dnia, a następnie wykorzystanie jej w nocy lub w okresach niskiego nasłonecznienia.

Zwłaszcza, jeśli posiadasz fotowoltaikę i rozliczasz się na zasadach net-billingu, powinno zależeć ci na jak największym zużyciu energii wyprodukowanej przez panele fotowoltaiczne, na potrzeby własne.

W okresach dużej produkcji energii z fotowoltaiki, kiedy jest jej za dużo i nie możesz jej zużyć na potrzeby własne, energia zostaje oddana do sieci elektroenergetycznej, do której podłączony jest budynek. Nadwyżki energii wyprodukowane w twojej instalacji fotowoltaicznej i wprowadzone do sieci są rozliczone w oparciu o jej wartość ustaloną według ceny giełdowej. Cena sprzedaży energii jest niska gdyż jest ceną hurtową.

W czasie kiedy to ty będziesz potrzebować prądu, kupisz go z sieci w cenie rynkowej.

Jak widzisz, sprzedajesz energię taniej i kupujesz drożej. Taki model rozliczenia jest niekorzystny dla prosumenta.

Zamiast kupować droższą energię z sieci, możesz zmagazynować darmową energię z fotowoltaiki, i wykorzystać ją w dogodnym momencie.

Zalety montażu magazynu energii:

  • zwiększenie autokonsumpcji,
  • bezpieczeństwo i niezależność w przypadku częstych przerw w dostawach prądu,
  • niższe rachunki za prąd dzięki pełnemu wykorzystaniu darmowej energii z fotowoltaiki,
  • zwrot części kosztów dzięki dofinansowaniu z programów rządowych takich jak np. Mój Prąd.

Jak działa magazyn energii do fotowoltaiki?

Magazyn energii jest dużą „baterią”, której zadaniem jest gromadzenie i przechowywanie energii wyprodukowanej przez instalację fotowoltaiczną, bądź z innych źródeł.

W okresach, kiedy instalacja fotowoltaiczna produkuje tak dużo energii, że urządzenia elektryczne podpięte do instalacji elektrycznej budynku nie mogą jej zużyć, nadwyżka energii ładuje magazyn energii. Dopiero po naładowaniu magazynu, nadwyżka energii zostaje przesłana do systemu elektroenergetycznego dostawcy energii (tzw. sieci).

W porze letniej panele fotowoltaiczne produkują energię do późnego wieczora, dlatego darmowa energia z paneli słonecznych będzie wykorzystywana w nocy i nad ranem. Zużycie prądu w tych porach jest niewielkie i można by błędnie przyjąć, że magazyn energii latem nie jest opłacalny. Są jednak pory dnia kiedy świeci słońce i kiedy niebo jest zachmurzone. Biorąc pod uwagę jak dynamiczne są dziś zmiany pogody, sądzę że można przyjąć, że magazyn energii jest dobrym rozwiązaniem w tej sytuacji.

Inaczej przedstawia się wykorzystanie magazynu energii zimą, kiedy słońce świeci tylko ok. 7-8 godzin dziennie. Zachmurzenie nieba również może być różne, ale przy dobrym nasłonecznieniu, panele fotowoltaiczne powinny być w stanie naładować domowy magazyn energii, do poziomu pozwalającego na korzystanie z darmowej energii po zachodzie słońca.

W przypadku, kiedy instalacja fotowoltaiczna nie produkuje wystarczającej ilości energii, na przykład w pochmurny dzień lub w nocy, magazyn energii staje się źródłem zasilania.

Jak działa magazyn energii w słoneczny dzień
Jak działa magazyn energii w nocy
Jak działa magazyn energii przy braku prądu w sieci
Jak działa magazyn energii kiedy fotowoltaika nie produkuje prądu

Dlaczego lepiej zainwestować w magazyn energii zamiast oddawać energię do sieci?

Od dnia 1 kwietnia 2022 r. nowych prosumentów obowiązuje system rozliczania energii wyprodukowanej w instalacji fotowoltaicznej i oddanej do sieci dystrybucyjnej noszący nazwę Net-billing.

W nowym systemie rozliczeń, Operator Sieci Dystrybucyjnej (OSD) płaci nam za energię, którą wprowadzimy do sieci w cenie hurtowej (niższej). W czasie kiedy to my będziemy potrzebować prądu, kupujemy go z sieci w cenie rynkowej (wyższej).

Oczywistym jest, że hurtowa cena energii jest dużo niższa od ceny, za którą odbiorca końcowy kupuje energię od dostawcy energii.

Z pomocą przychodzi magazynowanie energii.

Zamiast oddawać energię tanio do sieci i kupować drożej, lepiej ją magazynować i wykorzystać w późniejszym czasie.

Fotowoltaika z magazynem energii to korzystne połączenie przede wszystkim dlatego, że w efekcie można liczyć na spore oszczędności – zwłaszcza wtedy, gdy magazyn energii został zakupiony z wysokim dofinansowaniem z programów rządowych, takich jak:

  • Mój Prąd,
  • Wsparcie przemysłu energochłonnego,
  • Agroenergia,
  • Energia dla wsi,
  • Energia plus,
  • Bielik bezpieczeństwo energetyczne,
  • Kredyt ekologiczny,
  • Środki europejskie perspektywa 2021-2027.

Kiedy jest sens inwestycji w magazyn energii?

Podstawowym powodem zakupu magazynu energii jest chęć oszczędzania poprzez magazynowanie darmowej energii wytworzonej w instalacji fotowoltaicznej, do wykorzystania w późniejszym czasie.

Inwestycja w magazyn energii ma sens jeśli:

  • rozliczasz się na zasadach net-billingu i chcesz nie chcesz sprzedawać energii tanio aby później kupić ją o wiele drożej,
  • istnieją potrzeby przechowywania i wykorzystania energii w określonych momentach,
  • energia w instalacji fotowoltaicznej jest wytwarzana niestabilnie lub nieregularnie, np. z powodu częstych zmian pogody,
  • sieć twojego dostawcy energii jest niestabilna i często dochodzi do przerw w dostawie prądu.

Magazyn energii jest elementem, który znacząco zwiększa opłacalność fotowoltaiki w nowym systemie rozliczeń net-billing.

Ale magazyn energii posiada także dodatkowe zalety, przede wszystkim może on pełnić funkcję zasilania awaryjnego. Domowe magazyny energii do fotowoltaiki okazują się nieocenione w razie nieprzewidzianych przerw w dostawie prądu. Mogą działać jako awaryjne zasilanie zapasowe i zapewnić energię na długi czas.

Magazyn energii we współpracy z falownikiem hybrydowym może stanowić źródło zasilania awaryjnego (popularnie zwanego UPS-em) dla elektrycznych urządzeń domowych. A w przypadku instalacji przemysłowych magazynów energii dużej mocy – także dla energochłonnych maszyn i urządzeń.

Podstawowe zalety magazynu energii

Magazyn energii pomaga oszczędzić pieniądze. Zamiast sprzedawać energię elektryczną z paneli fotowoltaicznych tanio i kupować drożej, przechowuj ją i wykorzystuj w dogodnym dla siebie czasie.

Maksymalne wykorzystanie energii wytworzonej w fotowoltaice. Posiadając magazyn energii możemy przechować energię wytworzoną w instalacji fotowoltaicznej i skorzystać z niej w dowolnym momencie w przyszłości. Dzięki temu cała energia pozostaje do naszej dyspozycji i zostanie wykorzystana w największym możliwym stopniu.

Magazyny energii zwiększają niezależności energetyczną. Magazyn energii zapewnia zasilanie w czasie przerw w dostawie energii z sieci. W czasie awarii sieci elektroenergetycznej, możesz wykorzystać magazyn go zasilania urządzeń elektrycznych w swoim domu. Jest to istotne zarówno dla odbiorców indywidualnych, jak i dla przedsiębiorstw.

Magazyn energii może pomóc w redukcji kosztów energii poprzez magazynowanie energii w okresach, gdy jej cena jest niska, a następnie jej wykorzystanie w okresach, gdy cena jest wysoka.

Zalety magazynu energii dla firmy

Oprócz zalet uniwersalnych wymienionych wcześniej, istnieją także zalety magazynu energii z punktu widzenia firmy i przedsiębiorstwa.

Podstawowym jest utrzymanie ruchu najważniejszych urządzeń podczas przerw w dostawie prądu.

Jeśli chcesz w pełni wykorzystać darmową energię z fotowoltaiki – już teraz zainteresuj się tematem magazynów energii.

Jeśli nie wiesz, jakie urządzenie wybrać, chętnie doradzimy!