Fotowoltaika z falownikiem hybrydowym z magazynem energii

Fotowoltaika z falownikiem hybrydowym z magazynem energii

Hybrydowa instalacja fotowoltaiczna stanowi połączenie instalacji typu on-grid i off-grid.

Gwarantuje ciągłość zasilania nawet w przypadku braku zasilania z sieci.

Fotowoltaika z magazynem energii to większa opłacalność w aktualnie obowiązującym systemie rozliczeń Net-Billing!

Ten system swoje zastosowanie znajduje tam, gdzie zdarzają się częste i długie przerwy w dostawie energii elektrycznej.

Typowa instalacja fotowoltaiczna montowana w 99% domów to instalacja typu on-grid, która może pracować tylko jeśli w sieci zasilającej jest napięcie. Gdy zabraknie prądu instalacja wyłącza się ze względów bezpieczeństwa, nawet jeśli świeci słońce i istnieją doskonałe warunki pogodowe do produkcji energii.

Fotowoltaika hybrydowa ma tę zaletę, że w przypadku wystąpienia przerwy w dostawie prądu z sieci, potrafi się automatycznie przełączyć z zasilania sieciowego, na zasilanie z akumulatorów zapewniając nieprzerwane działanie urządzeń domowych.

Rozwiązania hybrydowe łączą w sobie zalety autonomiczności instalacji typu Off-Grid z korzyściami wiążącymi się z możliwością oddawania nadprodukcji energii do sieci elektroenergetycznej w instalacji typu On-Grid.

Ilustracja działania magazynu energii w ciągu dnia

Falownik jest podłączony zarówno do sieci jak i do akumulatorów. W dzień, kiedy świeci słońce energia jest produkowana na potrzeby własne budynku, a jej nadmiar jest oddawany do sieci. Wieczorem bądź w pochmurne dni, kiedy panele fotowoltaiczne nie produkują prądu bądź w przypadkach zaniku zasilania z sieci, odbiorniki domowe są zasilane z magazynu energii.

Fotowoltaiczne instalacje hybrydowe wymagają bardziej rozbudowanej infrastruktury i automatyki sterującej procesami. Są przez to droższe, jednak rekompensują to w postaci lepszego wykorzystania energii słońca i dają użytkownikowi większą niezależność.

Falownik hybrydowy

Falownik hybrydowy SOLPLANET do instalacji fotowoltaicznej z magazynem energii

Falownik hybrydowy z magazynem energii może pracować nawet w przypadku całkowitego braku zasilania z sieci.

W przypadku przerw w dostawie prądu, tzw. black out’u, stajemy się niezależni i nie potrzebujemy dodatkowego, hałaśliwego agregatu.

Dzięki temu, urządzenia podłączone do naszej instalacji nie odczują przerwy w zasilaniu. Za jego pomocą można zasilać np. lodówkę, alarm oraz niezbędne do życia urządzenia.

Magazyn energii

pylontech magazyny energii do hybrydowych instalacji fotowoltaicznych

Magazyn energii pozwala na zapewnienie darmowej energii wyprodukowanej we własnej instalacji fotowoltaicznej do zasilania urządzeń w porach dnia, kiedy produkcja prądu z fotowoltaiki jest najmniejsza, czyli rano i wieczorem.

Magazyn energii zapełnia się w środku dnia kiedy słońce operuje najsilniej i zapewnia darmowy prąd na resztę dnia i w nocy.

Fotowoltaika z magazynem energii to większa opłacalność w aktualnie obowiązującym systemie rozliczeń Net-Billing! Zastosowanie systemu hybrydowego pozwala na zwiększenie wykorzystania energii którą wytworzy własna instalacja fotowoltaiczna. Zysk z oszczędności w wyniku wykorzystania wyprodukowanej własnej darmowej energii elektrycznej, w ujęciu długoterminowym, również zmniejsza się okres zwrotu inwestycji.

Posiadając własne zapasy, zwiększasz autokonsumpcję, korzystasz z darmowego prądu np. podczas zachmurzenia, kiedy panele słoneczne nie wytwarzają wystarczającej ilości energii.

Magazyny energii do fotowoltaiki (instalacji hybrydowej) posiadają dodatkowe komponenty zapewniające pracę akumulatorów w różnych trybach (instalacja on-grid, off-grid).

Cechy instalacji z magazynem energii

  • Modułowa konstrukcja umożliwiająca wykorzystanie w szerokim spektrum zastosowań.
  • Optymalizacja kosztu energii elektrycznej w wyniku wykorzystania darmowej energii wytworzonej w instalacji fotowoltaicznej.
  • Pojemność użyteczna baterii akumulatorów i głębokość rozładowania do 95% zwiększająca ich żywotność i wykorzystanie.
  • Długi czas gwarantowanej przez producenta sprawności technicznej, wynoszący średnio ok. 10 lat.
  • Wysoka odporność na niekorzystne warunki użytkowania potwierdzona klasą ochrony IP55.

Dofinansowanie do fotowoltaiki z magazynem energii

W ramach rządowego programu Mój Prąd 5.0 można uzyskać dofinansowanie do instalacji fotowoltaicznej z magazynem energii w wysokości maksymalnej:

  • mikroinstalacja fotowoltaiczna: 7 tys. zł – dla nowych instalacji;
  • magazyn energii elektrycznej: 16 tys. zł.

Szczegóły na stronie https://manufakturaenergii.pl/mojprad/