Krótkie terminy na montaż fotowoltaiki do 31 MARCA 2022 r.

KRÓTKIE TERMINY na montaż fotowoltaiki DO 31 MARCA 2022 r.

Jeśli zamontujesz i zdążysz skutecznie zgłosić instalację fotowoltaiczną DO KOŃCA MARCA 2022 r. będziesz miał możliwość jeszcze przez – 15 KOLEJNYCH LAT – rozliczać energię wyprodukowaną z instalacji fotowoltaicznej na korzystnych zasadach programu Prosument.

Pośpiesz się aby zdążyć przed 31 marca 2022 r., kiedy to zostanie zakończona edycja programu Prosument.

Zmiana Ustawy o Odnawialnych Źródłach Energii zakłada, że każdy wytwórca energii elektrycznej będzie ją sprzedawał po stawkach hurtowego rynku energii, a odbierał po stawkach detalicznych.

Branżowe portale przygotowały wyliczenia na podstawie rządowego projektu ustawy. Wynika z nich, że za prąd przekazywany do sieci właściciel instalacji otrzymywałby ok. 260 zł/MWh, ale kupować już musiałby za ok. 660 zł/MWh. W efekcie każdy, kto założy instalację fotowoltaiczną po 1 stycznia 2022 r., zamiast obecnych ok. 60 – 100 zł zapłaci ok. 1.100 – 1.400 zł rocznie za prąd.

Dla inwestorów, którzy planują założyć instalację fotowoltaiczną przed końcem marca 2022 r. przygotowaliśmy na końcu artykułu kilka ważnych informacji.

Czy fotowoltaika się opłaca w 2022 r.? – obliczenia, przykłady:

https://manufakturaenergii.pl/czyli-fotowoltaika-sie-oplaca-w-2022-roku-obliczenia-dla-systemu-net-billing/

Dlaczego obecnie fotowoltaika jest tak opłacalna?

To, że obecnie fotowoltaika jest tak opłacalna sprawiał system opustów „net metering”.

Net metering, wprowadzony przepisami nowej ustawy o OZE, jest sposobem rozliczania się za zakup i sprzedaż energii elektrycznej pomiędzy zakładem energetycznym a posiadaczem mikroinstalacji.

Net-metering dotyczy obecnie osób fizycznych i nie obejmuje przedsiębiorców. W ramach 12-miesięcznych okresów rozliczeniowych właściciel mikroinstalacji fotowoltaicznej płaci na rzecz zakładu energetycznego wyłącznie za różnicę pomiędzy energią oddaną do sieci, a energią pobraną z sieci.

Rozliczenie energii w ramach net-meteringu odbywa się w systemie tzw. opustu tj. rozliczenia różnicy między energią, którą użytkownik mikroinstalacji wyprodukował, a tą, którą pobrał z sieci elektroenergetycznej (w momencie, gdy nie świeci słońce i panel nie wytwarza prądu).

Właściciele instalacji do 10 kW korzystają z opustu w stosunku 1 do 0,8 natomiast posiadacze mikroinstalacji od 10 do 50 kW w stosunku 1 do 0,7. Oznacza, to że z każdego 1 kW energii wprowadzonego do systemu elektroenergetycznego możemy w ciągu kolejnych 12 miesięcy odebrać 80% (bądź 70%) energii bez dodatkowych opłat.

Nie ma opłaty dystrybucyjnej. W rachunku pozostają jednak opłaty stałe w kwocie ok 160 zł rocznie (m.in. opłata abonamentowa, jakościowa, przejściowa i handlowa).

Rozważasz montaż paneli fotowoltaicznych jeszcze przed 31 marca 2022 r.?

Rozważasz inwestycję w darmowy prąd ze słońca i chcesz zdążyć przed końcem marca 2022 r.?

Zacznij od rozmowy ze naszym specjalistą, który jest Certyfikowanym Instalatorem OZE, posiadającym certyfikat wydany przez Urząd Dozoru Technicznego o numerze OZE-E/09/000026/21.

Audyt, doradztwo i wycenę otrzymasz od nas GRATIS‼!

W Manufakturze Energii stawiamy na jakość komponentów instalacji sprzętu i bezproblemowe działanie przez wiele lat.

Uruchomiliśmy w całej południowej Polsce ponad 1400+ mikroelektrowni. Wszystkie zbudowane w oparciu o sprawdzone rozwiązania i zaufane podzespoły znanych marek.

Jeśli chcesz produkować własną energię – jeszcze dzisiaj umów się na spotkanie z naszym doradcą Grzegorzem.

Najczęstsze pytania od osób chcących zamontować fotowoltaikę przed końcem marca 2022 r.

Do kiedy mama czas i od czego zależy czy zostanę objęty 15 letnim okresem przejściowym?

Osoby, które do 31 marca 2022 r. złożą wniosek do Operatora Sieci Dystrybucyjnej (OSD) o przyłączenie mikroinstalacji do sieci, pozostaną w systemie opustów, z którego będą korzystać przez 15 lat.

Oczywiście przed złożeniem wniosku instalacja musi być fizycznie wykonana.

Szczegóły na stronie https://manufakturaenergii.pl/system-opustow-przedluzony-do-31-marca-2022-r/

Czy zakład energetyczny może odmówić przyłączenia do sieci instalacji fotowoltaicznej?

Nie może odmówić. Jeśli Instalacja jest prawidłowo wykonana i podłączona do sieci, jej moc jest zgodna z posiadanymi warunkami przyłączenia – zakład energetyczny ma obowiązek ustawowy wydać zgodę na uruchomienie instalacji.

Jak długo trwa montaż instalacji fotowoltaicznej?

W zależności od mocy instalacji czas montażu wynosi 1 – 2 dni.

Manufaktura Energii gwarantuje szybki montaż i własne ekipy monterskie. Nasze certyfikowane ekipy montażowe dają pewność wzorowo wykonanej usługi.

Szczegóły na stronie https://manufakturaenergii.pl/krotkie-terminy-na-montaz-fotowoltaiki-do-31-marca-2022/

Kto ponosi koszt wymiany licznika?

Po zamontowaniu instalacji fotowoltaicznej należy wymienić licznik na dwukierunkowy, którego koszt ponosi wyłącznie zakład energetyczny.

Jakie elementy wchodzą w skład instalacji fotowoltaicznej?

Najważniejszym elementem jest falownik zamieniający prąd stały z paneli fotowoltaicznych na prąd zmienny i sterujący pracą całej instalacji.

Panele fotowoltaiczne, które przetwarzają energię słoneczną na energie elektryczną – prąd stały.

Zabezpieczenie po stronie prądu stałego i po stronie prądu zmiennego, przeciwprzepięciowe, przeciwpożarowe i odgromowe.

Okablowanie pomiędzy panelami fotowoltaicznymi, a falownikiem – prąd stały.

Okablowanie pomiędzy falownikiem, a skrzynką rozdzielczą – prąd przemienny.

!!! – UWAGA NOWY TERMIN – !!!

31 MARCA 2022 r.

Zawirowania wokół nowelizacji ustawy o odnawialnych źródłach energii są ogromne.
Prezydent RP podpisał nowelizację ustawy wg projektu zgłoszonego przez posła Marka Suskiego i w ten sposób system opustów działający w obecnym kształcie został przedłużony do 31 marca 2022 r.

Czy to oznacza, że można poczekać?
Odradzamy zwlekanie z podjęciem decyzji.

Aby skorzystać z 15 lat okresu przejściowego musisz wykonać instalację i złożyć wniosek do Operatora Sieci Dystrybucyjnej (OSD) o przyłączenie mikroinstalacji do sieci do 31 marca 2002 r.

Więcej na stronie:

System opustów przedłużony do 31 marca 2022 r.