Krótkie terminy na montaż fotowoltaiki do 31 MARCA 2022 r.

KRÓTKIE TERMINY na montaż fotowoltaiki DO 31 MARCA 2022 r.

Jeśli zamontujesz i zdążysz skutecznie zgłosić instalację fotowoltaiczną DO KOŃCA MARCA 2022 r. będziesz miał możliwość jeszcze przez – 15 KOLEJNYCH LAT – rozliczać energię wyprodukowaną z instalacji fotowoltaicznej na korzystnych zasadach programu Prosument.

Pośpiesz się aby zdążyć przed 31 marca 2022 r., kiedy to zostanie zakończona edycja programu Prosument.

Zmiana Ustawy o Odnawialnych Źródłach Energii zakłada, że każdy wytwórca energii elektrycznej będzie ją sprzedawał po stawkach hurtowego rynku energii, a odbierał po stawkach detalicznych.

Branżowe portale przygotowały wyliczenia na podstawie rządowego projektu ustawy. Wynika z nich, że za prąd przekazywany do sieci właściciel instalacji otrzymywałby ok. 260 zł/MWh, ale kupować już musiałby za ok. 660 zł/MWh. W efekcie każdy, kto założy instalację fotowoltaiczną po 1 stycznia 2022 r., zamiast obecnych ok. 60 – 100 zł zapłaci ok. 1.100 – 1.400 zł rocznie za prąd.

Dla inwestorów, którzy planują założyć instalację fotowoltaiczną przed końcem marca 2022 r. przygotowaliśmy na końcu artykułu kilka ważnych informacji.

Dlaczego obecnie fotowoltaika jest tak opłacalna?

To, że obecnie fotowoltaika jest tak opłacalna sprawiał system opustów „net metering”.

Net metering, wprowadzony przepisami nowej ustawy o OZE, jest sposobem rozliczania się za zakup i sprzedaż energii elektrycznej pomiędzy zakładem energetycznym a posiadaczem mikroinstalacji.

Net-metering dotyczy obecnie osób fizycznych i nie obejmuje przedsiębiorców. W ramach 12-miesięcznych okresów rozliczeniowych właściciel mikroinstalacji fotowoltaicznej płaci na rzecz zakładu energetycznego wyłącznie za różnicę pomiędzy energią oddaną do sieci, a energią pobraną z sieci.

Rozliczenie energii w ramach net-meteringu odbywa się w systemie tzw. opustu tj. rozliczenia różnicy między energią, którą użytkownik mikroinstalacji wyprodukował, a tą, którą pobrał z sieci elektroenergetycznej (w momencie, gdy nie świeci słońce i panel nie wytwarza prądu).

Właściciele instalacji do 10 kW korzystają z opustu w stosunku 1 do 0,8 natomiast posiadacze mikroinstalacji od 10 do 50 kW w stosunku 1 do 0,7. Oznacza, to że z każdego 1 kW energii wprowadzonego do systemu elektroenergetycznego możemy w ciągu kolejnych 12 miesięcy odebrać 80% (bądź 70%) energii bez dodatkowych opłat.

Nie ma opłaty dystrybucyjnej. W rachunku pozostają jednak opłaty stałe w kwocie ok 160 zł rocznie (m.in. opłata abonamentowa, jakościowa, przejściowa i handlowa).

Rozważasz montaż paneli fotowoltaicznych jeszcze przed 31 marca 2022 r.?

Rozważasz inwestycję w darmowy prąd ze słońca i chcesz zdążyć przed końcem marca 2022 r.?

Zacznij od rozmowy ze naszym specjalistą, który jest Certyfikowanym Instalatorem OZE, posiadającym certyfikat wydany przez Urząd Dozoru Technicznego o numerze OZE-E/09/000026/21.

Audyt, doradztwo i wycenę otrzymasz od nas GRATIS‼!

W Manufakturze Energii stawiamy na jakość komponentów instalacji sprzętu i bezproblemowe działanie przez wiele lat.

Uruchomiliśmy w całej południowej Polsce ponad 1400+ mikroelektrowni. Wszystkie zbudowane w oparciu o sprawdzone rozwiązania i zaufane podzespoły znanych marek.

Jeśli chcesz produkować własną energię – jeszcze dzisiaj umów się na spotkanie z naszym doradcą Grzegorzem.

Najczęstsze pytania od osób chcących zamontować fotowoltaikę przed końcem marca 2022 r.

Do kiedy mama czas i od czego zależy czy zostanę objęty 15 letnim okresem przejściowym?

Osoby, które do 31 marca 2022 r. złożą wniosek do Operatora Sieci Dystrybucyjnej (OSD) o przyłączenie mikroinstalacji do sieci, pozostaną w systemie opustów, z którego będą korzystać przez 15 lat.

Oczywiście przed złożeniem wniosku instalacja musi być fizycznie wykonana.

Szczegóły na stronie https://manufakturaenergii.pl/system-opustow-przedluzony-do-31-marca-2022-r/

Czy zakład energetyczny może odmówić przyłączenia do sieci instalacji fotowoltaicznej?

Nie może odmówić. Jeśli Instalacja jest prawidłowo wykonana i podłączona do sieci, jej moc jest zgodna z posiadanymi warunkami przyłączenia – zakład energetyczny ma obowiązek ustawowy wydać zgodę na uruchomienie instalacji.

Jak długo trwa montaż instalacji fotowoltaicznej?

W zależności od mocy instalacji czas montażu wynosi 1 – 2 dni.

Manufaktura Energii gwarantuje szybki montaż i własne ekipy monterskie. Nasze certyfikowane ekipy montażowe dają pewność wzorowo wykonanej usługi.

Szczegóły na stronie https://manufakturaenergii.pl/krotkie-terminy-na-montaz-fotowoltaiki-do-31-marca-2022/

Kto ponosi koszt wymiany licznika?

Po zamontowaniu instalacji fotowoltaicznej należy wymienić licznik na dwukierunkowy, którego koszt ponosi wyłącznie zakład energetyczny.

Jakie elementy wchodzą w skład instalacji fotowoltaicznej?

Najważniejszym elementem jest falownik zamieniający prąd stały z paneli fotowoltaicznych na prąd zmienny i sterujący pracą całej instalacji.

Panele fotowoltaiczne, które przetwarzają energię słoneczną na energie elektryczną – prąd stały.

Zabezpieczenie po stronie prądu stałego i po stronie prądu zmiennego, przeciwprzepięciowe, przeciwpożarowe i odgromowe.

Okablowanie pomiędzy panelami fotowoltaicznymi, a falownikiem – prąd stały.

Okablowanie pomiędzy falownikiem, a skrzynką rozdzielczą – prąd przemienny.

!!! – UWAGA NOWY TERMIN – !!!

31 MARCA 2022 r.

Zawirowania wokół nowelizacji ustawy o odnawialnych źródłach energii są ogromne.
Prezydent RP podpisał nowelizację ustawy wg projektu zgłoszonego przez posła Marka Suskiego i w ten sposób system opustów działający w obecnym kształcie został przedłużony do 31 marca 2022 r.

Czy to oznacza, że można poczekać?
Odradzamy zwlekanie z podjęciem decyzji.

Aby skorzystać z 15 lat okresu przejściowego musisz wykonać instalację i złożyć wniosek do Operatora Sieci Dystrybucyjnej (OSD) o przyłączenie mikroinstalacji do sieci do 31 marca 2002 r.

Więcej na stronie:

System opustów przedłużony do 31 marca 2022 r.