Hybrydowa instalacja fotowoltaiczna stanowi połączenie instalacji typu on-grid i off-grid.
Gwarantuje ciągłość zasilania nawet w przypadku braku zasilania z sieci.
Fotowoltaika z magazynem energii to większa opłacalność w aktualnie obowiązującym systemie rozliczeń Net-Billing!
Ten system swoje zastosowanie znajduje tam, gdzie zdarzają się częste i długie przerwy w dostawie energii elektrycznej.
Typowa instalacja fotowoltaiczna montowana w 99% domów to instalacja typu on-grid, która może pracować tylko jeśli w sieci zasilającej jest napięcie. Gdy zabraknie prądu instalacja wyłącza się ze względów bezpieczeństwa, nawet jeśli świeci słońce i istnieją doskonałe warunki pogodowe do produkcji energii.
Fotowoltaika hybrydowa ma tę zaletę, że w przypadku wystąpienia przerwy w dostawie prądu z sieci, potrafi się automatycznie przełączyć z zasilania sieciowego, na zasilanie z akumulatorów zapewniając nieprzerwane działanie urządzeń domowych.
Rozwiązania hybrydowe łączą w sobie zalety autonomiczności instalacji typu Off-Grid z korzyściami wiążącymi się z możliwością oddawania nadprodukcji energii do sieci elektroenergetycznej w instalacji typu On-Grid.
Falownik jest podłączony zarówno do sieci jak i do akumulatorów. W dzień, kiedy świeci słońce energia jest produkowana na potrzeby własne budynku, a jej nadmiar jest oddawany do sieci. Wieczorem bądź w pochmurne dni, kiedy panele fotowoltaiczne nie produkują prądu bądź w przypadkach zaniku zasilania z sieci, odbiorniki domowe są zasilane z magazynu energii.
Fotowoltaiczne instalacje hybrydowe wymagają bardziej rozbudowanej infrastruktury i automatyki sterującej procesami. Są przez to droższe, jednak rekompensują to w postaci lepszego wykorzystania energii słońca i dają użytkownikowi większą niezależność.
Falownik hybrydowy
Falownik hybrydowy z magazynem energii może pracować nawet w przypadku całkowitego braku zasilania z sieci.
W przypadku przerw w dostawie prądu, tzw. black out’u, stajemy się niezależni i nie potrzebujemy dodatkowego, hałaśliwego agregatu.
Dzięki temu, urządzenia podłączone do naszej instalacji nie odczują przerwy w zasilaniu. Za jego pomocą można zasilać np. lodówkę, alarm oraz niezbędne do życia urządzenia.
Magazyn energii
Magazyn energii pozwala na zapewnienie darmowej energii wyprodukowanej we własnej instalacji fotowoltaicznej do zasilania urządzeń w porach dnia, kiedy produkcja prądu z fotowoltaiki jest najmniejsza, czyli rano i wieczorem.
Magazyn energii zapełnia się w środku dnia kiedy słońce operuje najsilniej i zapewnia darmowy prąd na resztę dnia i w nocy.
Fotowoltaika z magazynem energii to większa opłacalność w aktualnie obowiązującym systemie rozliczeń Net-Billing! Zastosowanie systemu hybrydowego pozwala na zwiększenie wykorzystania energii którą wytworzy własna instalacja fotowoltaiczna. Zysk z oszczędności w wyniku wykorzystania wyprodukowanej własnej darmowej energii elektrycznej, w ujęciu długoterminowym, również zmniejsza się okres zwrotu inwestycji.
Posiadając własne zapasy, zwiększasz autokonsumpcję, korzystasz z darmowego prądu np. podczas zachmurzenia, kiedy panele słoneczne nie wytwarzają wystarczającej ilości energii.
Magazyny energii do fotowoltaiki (instalacji hybrydowej) posiadają dodatkowe komponenty zapewniające pracę akumulatorów w różnych trybach (instalacja on-grid, off-grid).
Cechy instalacji z magazynem energii
- Modułowa konstrukcja umożliwiająca wykorzystanie w szerokim spektrum zastosowań.
- Optymalizacja kosztu energii elektrycznej w wyniku wykorzystania darmowej energii wytworzonej w instalacji fotowoltaicznej.
- Pojemność użyteczna baterii akumulatorów i głębokość rozładowania do 95% zwiększająca ich żywotność i wykorzystanie.
- Długi czas gwarantowanej przez producenta sprawności technicznej, wynoszący średnio ok. 10 lat.
- Wysoka odporność na niekorzystne warunki użytkowania potwierdzona klasą ochrony IP55.
Dofinansowanie do fotowoltaiki z magazynem energii
W ramach rządowego programu Mój Prąd 5.0 można uzyskać dofinansowanie do instalacji fotowoltaicznej z magazynem energii w wysokości maksymalnej:
- mikroinstalacja fotowoltaiczna: 7 tys. zł – dla nowych instalacji;
- magazyn energii elektrycznej: 16 tys. zł.
Szczegóły na stronie https://manufakturaenergii.pl/mojprad/