Jesteś właścicielem przedsiębiorstwa bądź niewielkiej firmy? Masz zakład produkcyjny, halę magazynową, produkcyjną, hotel, budynek biurowy, bądź inny obiekt zużywający duże ilości energii elektrycznej?
Zastanawiasz się, czy warto zainstalować fotowoltaikę w firmie i jakich oszczędności możesz się spodziewać?
W tym poradniku odpowiadamy na te i inne pytania przedsiębiorców planujących montaż instalacji fotowoltaicznej w Swojej firmie.
Ustawa o odnawialnych źródłach energii daje także firmom możliwość zostania prosumentem i skorzystania z atrakcyjnych warunków produkowania energii elektrycznej z własnej instalacji fotowoltaicznej.
Prosument to w tym przypadku przedsiębiorca, który wytwarza energię elektryczną wyłącznie z odnawialnych źródeł energii, by zużyć ją na potrzeby własne. Ma też możliwość przekazać nadwyżki energii wyprodukowanej do sieci elektroenergetycznej.
Aby firma mogła zostać prosumentem musi spełnić kilka warunków:
- musi posiadać instalację fotowoltaiczną o mocy do 1 MW,
- wytwarzanie energii elektrycznej nie może być przedmiotem przeważającej działalności gospodarczej,
- wyprodukowana energia elektryczna musi zostać zużyta na potrzeby własne firmy,
- firma musi posiadać umowę kompleksową która obejmuje zarówno sprzedaż energii elektrycznej, jak i świadczenie usług dystrybucji przez operatora sieci dystrybucyjnej (OSD),
- umowna moc przyłączeniowa określona w umowie kompleksowej musi być nie mniejsza niż moc zainstalowanej mikroinstalacji fotowoltaicznej.
Jakiej mocy instalację fotowoltaiczną w firmie można zamontować?
O ile pozwolą na to warunki techniczne, nie ma ograniczenia mocy zainstalowanej.
Trzeba jednak pamiętać, że Ustawa o odnawialnych źródłach energii, która daje szereg przywilejów, stanowi prawo dla instalacji o mocy zainstalowanej nie większej niż 1 MW.
Dlatego podejmując decyzję o montażu fotowoltaiki w firmie warto wziąć pod uwagę korzyści płynące z ustawy OZE i zdecydować się na instalację o mocy do 1 MW.
W ustawie wyszczególnione są dwie grupy instalacji:
- mikroinstalacja – o mocy do 50 kW,
- mała instalacja – o mocy powyżej 50 kW do 1 MW
Mikroinstalacja fotowoltaiczna – definicja
Mikroinstalacja odnawialnego źródła energii o łącznej mocy zainstalowanej elektrycznej nie większej niż 50 kW, przyłączoną do sieci elektroenergetycznej o napięciu znamionowym niższym niż 110 kV – o nich jest ten artykuł.
Wytwarzanie energii elektrycznej w mikroinstalacji nie wymaga rejestracji.
Mała instalacja fotowoltaiczna – definicja
Instalacja odnawialnego źródła energii o łącznej mocy zainstalowanej elektrycznej powyżej 50 kW do 1 MW, przyłączoną do sieci elektroenergetycznej o napięciu znamionowym niższym niż 110 kV – w niniejszym artykule nie poruszamy tematu małych instalacji.
Wytwarzanie energii elektrycznej z małej instalacji jest działalnością regulowaną w rozumieniu ustawy – Prawo przedsiębiorców i wymaga wpisu do rejestru wytwórców energii w małej instalacji prowadzonego przez Urząd Regulacji Energetyki.
Szczegóły na stronie https://bip.ure.gov.pl/
Jaka jest najbardziej optymalna moc fotowoltaiki w firmie?
Moc instalacji fotowoltaicznej powinna być dobrana do zużycia energii elektrycznej w przedsiębiorstwie.
Jeśli przedsiębiorstwo ma w planach rozbudowę np. parku maszynowego o kolejne urządzenia zużywające większe ilości energii, warto to przewidzieć na etapie szacowania wielkości instalacji fotowoltaicznej.
Wielkość instalacji ma bezpośredni wpływ na koszt montażu, a tym samym czas zwrotu inwestycji. Przy większych instalacjach koszt za 1 kW jest niższy, natomiast późniejsze zwiększenie mocy i rozbudowa instalacji zazwyczaj kosztuje drożej niż budowa większej instalacji od samego początku.
Aby szybko oszacować moc instalacji fotowoltaicznej w firmie warto skorzystać z prostego wzoru:
zapotrzebowanie na moc = (roczne zużycie energii elektrycznej × 1,25) / 1000 [kW]
W przypadku dużych instalacji fotowoltaicznych w obliczeniach należy uwzględnić odchyłkę od mocy nominalnej pojedynczego modułu, która wynosi zazwyczaj ± 5%.
moc instalacji = zapotrzebowanie na moc • 5% [kW]
Od czego zależy koszt instalacji?
Do najważniejszych elementów mających wpływ na cenę wykonania instalacji fotowoltaicznej w firmie są:
- jakość komponentów
- moc instalacji,
- lokalizacja instalacji,
- koszt montażu.
Dzięki znajomości tych parametrów możesz przeanalizować stosunek kosztów do jakości i sprawdzić, czy dana oferta jest konkurencyjna.
Jakość komponentów instalacji
Na rynku dostępne są komponenty systemu w różnej cenie. Tańsze, zazwyczaj gorszej jakości oraz produkty klasy premium.
W skład instalacji fotowoltaicznej wchodzą takie komponenty jak:
- panele fotowoltaiczne,
- falownik (inaczej inwerter),
- okablowanie,
- konstrukcja wsporcza.
Sercem instalacji jest inwerter i jego jakość wpływa bezpośrednio na ciągłość pracy systemu, bezawaryjność i poziom produkcji energii.
Najtańsze urządzenia mogą w ostatecznym rozrachunku okazać się droższe, zwłaszcza kiedy ich awaria przypadnie w okresie silnego nasłonecznienia, kiedy produkcja energii jest największa.
Bardzo ważny jest czas serwisu urządzenia, bądź wymiany na nowe. Każdy dzień przestoju w pracy instalacji wiąże się ze stratami przedsiębiorstwa.
Warto zasięgnąć rady fachowców z branży aby wybrać urządzenia w optymalnej cenie, dobrej wydajności, względnie niskiej awaryjności i dobrym serwisem oraz obsługą klienta.
Moc instalacji
Im większa instalacja tym większe koszty całej inwestycji. Przy większych instalacjach konieczne jest zamontowanie większej ilości paneli fotowoltaicznych, inwerterów, większa jest także konstrukcja wsporcza i dłuższy czas montażu.
Jednocześnie im wyższa moc całkowita instalacji, tym mniejsza cena jednostkowa za 1 kWp.
Lokalizacja instalacji
To gdzie instalacja zostanie zamontowana, ma również wpływ na cenę instalacji.
Instalacje na gruncie są od kilku do kilkunastu procent droższe od tych montowanych na dachu.
Koszt montażu
Koszty montażu paneli fotowoltaicznych są zróżnicowane.
Firmy posiadające doświadczenie, gwarantujące wysoką jakość usługi i sprawdzoną obsługę serwisową mają zazwyczaj wyższe ceny montażu od tych, które dopiero budują swoją pozycję na rynku.
Porównując oferty firm warto zwrócić uwagę na to, czy porównywane są oferty dokładnie takich samych instalacji. Często zdarza się, że cena oferty pozornie tańszej wynika z gorszej jakości komponentów czy z mniejszej mocy całej instalacji.
Korzyści podatkowe z montażu paneli fotowoltaicznych w firmie
Podatek VAT w wysokości 23% jaki inwestor musi zapłacić za montaż instalacji fotowoltaicznej w firmie można całości odliczyć.
W związku z nabyciem fabrycznie nowego środka trwałego, fotowoltaika dla firmy jest kosztem, który można amortyzować.
Podatnicy rozpoczynający działalność oraz tzw. mali podatnicy mogą amortyzować instalację jednorazowo w całości.
Jak krok po kroku przebiega proces montażu instalacji fotowoltaicznej w firmie?
Proces montażu instalacji fotowoltaicznej w firmie nie różni się specjalnie od tego, który znamy z instalacji domowych.
W skrócie przebiega następująco:
- zamówienie kontaktu z Manufakturą Energii – możesz to zrobić np. poprzez kalkulator fotowoltaiki,
- wykonanie darmowego audytu energetycznego, dobór odpowiednich rozwiązań technicznych i wycena instalacji,
- analiza techniczna obiektu, na którym ma być zainstalowana fotowoltaika bądź ocena możliwości wykonania instalacji gruntowej,
- dobór finansowania (kredyt, leasing fotowoltaika),
- montaż, sprawdzenie instalacji i przyłączenie do sieci,
- uruchomienie systemu fotowoltaiki,
- zgłoszenie podłączenia instalacji do sieci elektroenergetycznej i wymiana licznika energii elektrycznej na dwukierunkowy.
Czy w Twojej firmie są możliwości techniczne do założenia paneli fotowoltaicznych?
Aby dobrze zaplanować założenie fotowoltaiki w firmie trzeba wziąć pod uwagę także możliwości techniczne, a przede wszystkim:
- lokalizacja paneli i urządzeń elektrycznych,
- możliwości nośne i konstrukcyjne budynku firmy – w przypadku montażu na dachu,
- odpowiednią powierzchnię działki – w przypadku montażu na gruncie,
- ekspozycję na słońce.
Bez znaczenia gdzie zostaną zamontowane panele fotowoltaiczne muszą być dobrze nasłonecznione, najlepiej skierowane na południe, aby mogły produkować duże ilości energii. Obszary zacienione, przesłonięte np. przez drzewa, kominy, budynki, czy inne wysokie konstrukcje nie są właściwe do zlokalizowania paneli.
Instalacja musi posiadać odpowiednie miejsce na zlokalizowanie urządzeń wytwórczych energię, czyli inwertera i systemów zabezpieczeń.
W przypadku instalacji gruntowej konieczne jest zapewnienie możliwości położenia trasy kablowej do rozdzielni w budynku. W przypadku instalacji na dachu zazwyczaj nie ma problemów z poprowadzeniem okablowania.
Montaż paneli fotowoltaicznych na dachu budynku firmy – czy dach wytrzyma dodatkowe obciążenie?
Waga elementów instalacji znajdujących się na dachu budynku firmy niewątpliwie jest ważnym czynnikiem, który należy wziąć pod uwagę.
Waga jednego modułu fotowoltaicznego wynosi średnio ok. 18 – 25 kg. Do tego należy doliczyć wagę aluminiowej konstrukcji wsporczej, a w przypadku montażu za pomocą systemu balastowego również jego wagę.
Montaż bez systemu balastowego
Dodatkowe obciążenie dachu jest ważnym czynnikiem, który należy wziąć pod uwagę planując montaż fotowoltaiki na dachu budynku w firmie.
W przypadku, kiedy do dachu można przytwierdzić konstrukcję wsporczą paneli, na wagę całej instalacji będzie się składać waga paneli fotowoltaicznych i waga konstrukcji wsporczej.
Licząc, że na instalację o mocy 50 kWp przypada ok. 130 paneli fotowoltaicznych, waga samych paneli wyniesie ok. 3250 kg.
Montaż za pomocą systemu balastowego
Jeśli dach budynku jest płaski i nie ma możliwości trwałego przytwierdzenia konstrukcji wsporczej paneli do jego powierzchni, stosuje się system balastowy.
System balastowy składa się z betonowych bloków, które posadowione na konstrukcji stanowią dodatkowe obciążenie zabezpieczające panele przed podniesieniem w przypadku porywów silnego wiatru.
Przyjmuje się, że właściwe obciążenie powinno wynosić ok. 56 kg na 1 panel. Licząc, że na instalację o mocy 50 kWp przypada ok. 130 paneli fotowoltaicznych, waga systemu balastowego wyniesie ok. 7280 kg.
Więcej informacji na stronie Montaż paneli fotowoltaicznych na dachu płaskim
Instalacja fotowoltaiczna w firmie – formalności
Czy trzeba ubiegać się o pozwolenie na budowę?
W pierwszej kolejności należy zaznaczyć, że o tym czy wymagane jest pozwolenie na budowę decyduje moc instalacji. Nie ma znaczenia, czy jest zbudowana na dachu budynku, na gruncie, czy w inny sposób.
Przepisy w tym zakresie reguluje art. 29 ust. 6 znowelizowanej Ustawy o prawie budowlanym.
W przypadku instalacji o mocy do 150 kW nie jest wymagane pozwolenie na budowę.
W przypadku instalacji o mocy powyżej 50 kW i nie większych niż 1 MW pozwolenie na budowę jest wymagane.
Więcej na ten temat znajdziesz na stronie Fotowoltaika do 150 kW bez pozwolenia na budowę
Niezależnie od mocy instalacji pozwolenie jest wymagane w przypadku budowy:
- na terenach Natura 2000 (w tym przypadku konieczne jest także przeprowadzenie oceny oddziaływania na środowisko),
- na obiektach wpisanych do rejestru zabytków.
Jakie inne warunki Prawa Budowlanego trzeba spełnić montując instalację fotowoltaiczną w firmie?
W większości przypadków nie trzeba spełniać żadnych warunków formalnych ani zgłaszać budowy instalacji fotowoltaicznej w firmie.
Istnieje jednak kilka przypadków, kiedy konieczne jest dopełnienie wymogów, które stawia przed inwestorem Ustawa prawo budowlane.
Należy zgłosić budowę instalacji fotowoltaicznej w przypadku, kiedy:
- wysokość całej konstrukcji umieszczonej na budynku przekracza 3 m,
- jeśli montaż paneli fotowoltaicznych wiąże się z ingerencją w konstrukcję budynku.
Instalacje o mocy powyżej 6,5 kW muszą posiadać uzgodnienie z rzeczoznawcą do spraw zabezpieczeń przeciwpożarowych pod względem zgodności z wymaganiami ochrony przeciwpożarowej oraz instalacja musi zostać zgłoszona do właściwego organu Państwowej Straży Pożarnej.
Czy firma musi zgłosić instalację fotowoltaiczną?
Aby móc użytkować instalację fotowoltaiczną konieczne jest jej zgłoszenie.
Zgłoszenia dokonuje się poprzez wypełnienie formularza na stronie internetowej danego operatora sieci elektroenergetycznej (OSD), do której podpięta jest instalacja w naszej firmie.
Należy to zrobić na co najmniej 30 dni przed dniem planowanego uruchomienia instalacji. W tym czasie dostawca energii ma obowiązek wymiany licznika na dwukierunkowy na własny koszt.
Oczywiście instalacja wcześniej musi być gotowa i działać prawidłowo.
Wpis do rejestru wytwórców energii w małej instalacji – o mocy powyżej 50 kW do 1 MW
Jeśli przedsiębiorca wytwarza energię elektryczną w małej instalacji (o mocy powyżej 50 kW do 1 MW) – zgodnie z ustawą Prawo przedsiębiorców, wymagany jest wpis do rejestru wytwórców energii w małej instalacji prowadzonego przez Urząd Regulacji Energetyki.
Wytwórca wykonujący działalność gospodarczą w zakresie małych instalacji jest obowiązany:
- posiadać tytuł prawny do obiektów budowlanych, w których będzie wykonywana działalność gospodarcza w zakresie małych instalacji;
- posiadać zawartą umowę o przyłączenie małej instalacji do sieci;
- posiadać odpowiednie obiekty i instalacje umożliwiającymi prawidłowe wykonywanie działalności gospodarczej w zakresie małych instalacji,
- posiadać urządzenia techniczne określone w przepisach o ochronie przeciwpożarowej, w przepisach sanitarnych i w przepisach o ochronie środowiska.
Żeby uzyskać wpis do rejestru, wymagane jest aby podmiot:
- prowadził aktywnie działalność gospodarczą,
- nie posiadał zaległości podatkowych,
- nie zalegał składkami na ubezpieczenie społeczne,
- nie ma prawomocnego zakazu wykonywania działalności gospodarczej w zakresie małych instalacji
- w okresie 3 lat przed złożeniem wniosku:
- nie został wykreślony z rejestru wytwórców energii w małej instalacji z powodu naruszenia warunków wykonywania działalności,
- nie wykonywał działalności gospodarczej w zakresie małych instalacji bez wpisu do rejestru wytwórców energii w małej instalacji. Wyjątkiem jest sytuacja, gdy prowadził działalność po tym, jak Urząd Regulacji Energetyki nie odpowiedział w ciągu 14 dni na złożony wniosek w wpis do rejestru wytwórców energii w małej instalacji.
Szczegóły na stronie https://www.biznes.gov.pl/
Czy firma musi zawrzeć umowę kompleksową z dostawcą energii elektrycznej?
Aby firma mogła skorzystać z systemu rozliczenia dla prosumentów zgodnie z Ustawą o OZE, musi posiadać umowę kompleksową zawartą z dostawcą energii. Umowa ta obejmuje zarówno sprzedaż energii elektrycznej, jak i świadczenie usług dystrybucji przez operatora sieci dystrybucyjnej OSD.
Moc zainstalowanej mikroinstalacji fotowoltaicznej nie może przekraczać mocy przyłączeniowej określonej w umowie kompleksowej. Aby ją zwiększyć konieczne jest uzyskanie nowych warunków przyłączenia na większą moc od operatora systemu dystrybucyjnego.
Wymogiem jest, że umowna moc przyłączeniowa nie może być mniejsza niż moc mikroinstalacji fotowoltaicznej.
Czy instalacja fotowoltaiczna wywiera negatywny wpływ na środowisko?
W przypadku firm i przedsiębiorstw istotne jest aby wykorzystywane przez nie urządzenia nie wywoływały negatywnego wpływu na środowisko i otoczenie.
Dlatego warto podkreślić, że fotowoltaika nie oddziałuje negatywnie na środowisko ani na człowieka.
Praca instalacji fotowoltaicznej nie powoduje żadnych emisji zanieczyszczeń.
Jedynie praca inwertera powoduje emisję hałasu o natężeniu ok. 25 dB. Urządzenia zazwyczaj lokalizowane są w pomieszczeniach, przez co pracownicy firmy w żaden sposób nie są narażeni na hałas.
Czy w Polskich warunkach klimatycznych fotowoltaika w firmie się opłaca?
Warunki nasłonecznienia i klimatyczne
Warunki nasłonecznienia i klimatyczne w Polsce są uznane za optymalne do działania fotowoltaiki.
Szacuje się, że średnia liczba godzin słonecznych w Polsce waha się w przedziale 1300 – 1900, co sprawia że inwestycja w fotowoltaikę w firmie jest jak najbardziej opłacalna.
Najlepsze warunki pogodowe do produkcji energii z fotowoltaiki panują od kwietnia do września.
Przyjmuje się, że średnie roczne nasłonecznienie w naszym kraju pozwala na produkcję 110 – 150 kWh energii elektrycznej z 1 m2 paneli fotowoltaicznych w ciągu roku.
Wydajność modułów fotowoltaicznych zależy także od temperatury otoczenia. Ze względu na ten parametr najlepszymi porami roku do największej produkcji są wiosna i jesień.
Dlatego wybierając panele fotowoltaiczne, warto zwróć uwagę na temperaturowy współczynnik
mocy określający spadek wydajności paneli fotowoltaicznych gdy ich temperatura wzrasta powyżej 25°C.
Dowiedz się więcej na temat Jakie panele fotowoltaiczne wybrać?
Jak pracuje instalacja fotowoltaiczna w firmie w okresie zimowym instalacji?
Panele fotowoltaiczne charakteryzują się dużą odpornością na działanie niekorzystnych warunków atmosferycznych i przystosowane są do pracy w temperaturach do -30°C.
Odpowiednie ustawienie modułów podczas nagrzewania powoduje topienie zalegającego śniegu, który powoduje całkowite zatrzymanie produkcji energii. Szacuje się, że utrata produkcji energii z powodu zalegającego śniegu wynosi maksymalnie 6% w skali całego roku.
Czy panele są odporne na uszkodzenia, np. grad, burza, śnieg?
Współczesne panele fotowoltaiczne mają odporność na poziomie okna dachowego. Nie musisz się więc obawiać, że opady gradu spowodują uszkodzenie instalacji fotowoltaicznej w Twojej firmie.
Wytrzymałość paneli na nacisk, to aż 900 kg na jeden metr kwadratowy. Nie musisz się więc obawiać także o to, że zalegający śnieg spowoduje uszkodzenie paneli.
Sama konstrukcja instalacji fotowoltaicznej nie przyciąga wyładowań atmosferycznych występujących podczas burzy. Jednak jeśli piorun uderzy w konstrukcję może dojść do uszkodzenia urządzeń elektrycznych w instalacji fotowoltaicznej jak i samej konstrukcji. Dlatego zaleca się montaż instalacji odgromowej, która zabezpieczy przed uszkodzeniami.
Z jakimi kosztami użytkowymi wiąże się posiadanie fotowoltaiki w firmie?
Instalacje fotowoltaiczne są systemami bezobsługowymi i nisko awaryjnymi.
Współczesne komponenty instalacji zaprojektowane są do bezawaryjnej pracy przez 25 lat.
Pomimo tego czasami instalacja wymaga drobnych prac obsługowych.
Najważniejsze koszty, które należy wziąć pod uwagę to:
- koszt czyszczenia paneli fotowoltaicznych,
- koszt przeglądu paneli fotowoltaicznych – tak jak w przypadku innych instalacji elektrycznych w firmie zaleca się przegląd raz na 5 lat.
Koszt czyszczenia paneli fotowoltaicznych – opcjonalnie
Producenci paneli fotowoltaicznych zapewniają, że ich produkty posiadają specjalne powłoki samoczyszczące, które nie potrzebują dodatkowego mycia.
Specjaliści z branży zalecają jednak aby przynajmniej raz w roku umyć panele.
Koszt takiej operacji wynosi ok. 8 zł za metr kwadratowy.
Licząc, że na instalację o mocy 50 kWp przypada ok. 130 paneli fotowoltaicznych, co daje powierzchnię 221 m2 to koszt czyszczenia wyniesie ok. 1768 zł.
Jeśli chcesz obliczyć ilość paneli fotowoltaicznych skorzystaj z naszego kalkulatora fotowoltaiki
Usuwanie zalegającego śniegu – opcjonalnie
Ze względów bezpieczeństwa, a także aby uzyskać maksymalny poziom produkcji, zaleca się usuwanie zalegającego śniegu z paneli fotowoltaicznych.
Cena usuwania śniegu z paneli fotowoltaicznych waha się w granicach 3-4 zł za metr kwadratowy. Licząc, że na instalację o mocy 50 kWp przypada ok. 130 paneli fotowoltaicznych, co daje powierzchnię 221 m2 to koszt usuwania śniegu z paneli fotowoltaicznych wyniesie ok. 884 zł.
Trzeba zaznaczyć, że jeśli panele fotowoltaiczne są zamontowane na budynku firmy, to śnieg zalega na panelach, nie na dachu. Dlatego jeśli do tej pory firma ponosiła koszty odśnieżania dachu, to koszt odśnieżania paneli fotowoltaicznych nie będzie kosztem dodatkowym, a tylko zwiększy dotychczasowo ponoszone koszty.
Koszt przeglądu instalacji fotowoltaicznej
Zaleca się aby przegląd instalacji fotowoltaicznej wykonać razem z przeglądem innych instalacji elektrycznych w budynku firmy. Ustawowy obowiązek wymaga ich wykonanie raz na 5 lat.
Częstsze przeglądy instalacji mogą być wymagane przez firmę instalacyjną w celu zachowania gwarancji. Wykonuje się je zazwyczaj co roku.
Koszt przeglądu instalacji fotowoltaicznej to koszt ok. 300 – 1000 zł, w zależności czy wymagane są jakieś prace dodatkowe.
Ubezpieczenie fotowoltaiki – opcjonalnie
Gwarancja producenta i firmy instalującej panele fotowoltaiczne nie obejmują zdarzeń losowych czyli przepięć, dewastacji czy uszkodzeń modułów fotowoltaicznych po opadach gradu bądź z innych przyczyn.
Dlatego jeśli oczekujemy pełnej ochrony swojej instalacji należy wyposażyć się w gwarancję ubezpieczeniową.
Instalację fotowoltaiczną można ubezpieczyć m.in. od skutków gradobicia, skutków awarii, kradzieży, przypadkowym stłuczeniem bądź innym uszkodzeniem paneli.
Średni koszt ubezpieczenia nieruchomości o wartości około 700 tys. zł wraz z instalacją fotowoltaiczną (o wartości ok. 30 tys. zł) to wydatek rzędu 400-500 zł rocznie.
Więcej informacji na stronie Ubezpieczenie fotowoltaiki
Orientacyjne koszty utrzymania fotowoltaiki w firmie
Poniżej przedstawiamy roczne orientacyjne koszty utrzymania instalacji fotowoltaicznej w firmie.
Koszt czyszczenia paneli fotowoltaicznych – opcjonalnie | ok. 8 zł za metr kwadratowy |
Usuwanie zalegającego śniegu – opcjonalnie | ok. 3-4 zł za metr kwadratowy |
Koszt przeglądu instalacji fotowoltaicznej | ok. 300 – 1000 zł |
Ubezpieczenie – opcjonalnie | 400 – 500 zł |
Gwarancja na instalację fotowoltaiczną
Długa gwarancja i szybki serwis gwarancyjny to czynniki, które mogą wpływać bezpośrednio na opłacalność instalacji fotowoltaicznej w firmie. Gwarancją są objęte zazwyczaj poszczególne części instalacji:
- panele fotowoltaiczne – w przypadku uszkodzeń fizycznych,
- wydajność paneli fotowoltaicznych – sprawność produkcji energii w określonym czasie,
- inwerter – gwarancja producenta na urządzenia wytwórcze energii,
- montaż i wykonania – gwarancja, której udziela firma wykonująca instalację.
Dla przykładu gwarancja oferowana przez Manufakturę Energii wynosi:
- 25 lat gwarancji producenta na panele fotowoltaiczne (na wydajność nie mniejszą niż 80% mocy),
- 12 lat gwarancji na trwałość paneli,
- 12 lat gwarancji na inwertery z polskim serwisem,
- 10 lat gwarancji na usługę montażową.
Wysokiej jakości komponenty, których używamy do montażu instalacji fotowoltaicznych to:
- większa wydajność,
- wydajna praca w upalne dni,
- bezpieczna praca,
- wysoka niezawodność,
- niższa degradacja.
Net-billing – nowy system rozliczeń energii z fotowoltaiki w firmie
Od 1 kwietnia 2022 r. wszystkich nowych prosumentów obowiązuje nowy system rozliczania energii wyprodukowanej w instalacji fotowoltaicznej i wprowadzonej do sieci elektroenergetycznej o nazwie net-billing.
Nowy system rozliczeń dotyczy także firm, które zgłosiły wniosek o przyłączenie instalacji fotowoltaicznej po dniu 31 marca 2022 r. W świetle prawa firmy posiadające instalacje fotowoltaiczne o mocy do 1 MW są prosumentami i korzystają z tych samych zasad rozliczania energii elektrycznej wyprodukowanej w instalacji fotowoltaicznej co osoby fizyczne.
Wdrożenie systemu net-billing podzielone jest na kilka etapów.
Od dnia 1 lipca 2022 r. nadwyżki energii wyprodukowane w instalacji PV i wprowadzone do sieci są rozliczane w oparciu o jej wartość ustaloną według ceny giełdowej.
Prosument kupuje więc energię z wszystkimi opłatami taryfowymi, a sprzedaje bez tych opłat. Jest bowiem zwolniony z obowiązku odprowadzania podatku dochodowego PIT, akcyzy i VAT.
W nowym systemie rozliczeń, Operator Sieci Dystrybucyjnej (OSD) zapłaci nam za energię, którą wprowadzimy do sieci. W czasie kiedy to my będziemy potrzebować prądu, kupimy go z sieci w cenie rynkowej.
Rynkowe ceny energii publikowane są na stronie https://www.pse.pl/
Prosument oddając do sieci nadwyżkę energii otrzyma za nią zapłatę w złotówkach (PLN). A w czasie kiedy będzie potrzebował pobrać energię z sieci zapłaci za nią tak jak każdy inny odbiorca nie posiadający instalacji PV. Do zapłaty za energię pobraną będzie mógł wykorzystać środki, które zgromadził na swoim koncie depozytowym.
Środki zarobione przez prosumenta w danymi miesiącu będą „ważne” na koncie depozytu prosumenckiego przez 12 miesięcy. Oznacza to, że wartość energii wyprodukowanej np. w lipcu 2022 r. roku, będzie mogła posłużyć do zapłaty za energię pobieraną np. zimą, aż do końca lipca 2023 roku.
Prosument ma także prawo do rozliczenia nadpłaty za wyprodukowaną przez siebie energię elektryczną niewykorzystaną w okresie 12 miesięcy. Jednak zgodnie z ustawą, wysokość ewentualnej nadpłaty zwracanej przez sprzedawcę, nie może przekroczyć 20% wartości energii elektrycznej (wyrażonej w złotówkach) wprowadzonej do sieci w miesiącu kalendarzowym, którego dotyczy zwrot nadpłaty.
Dowiedz się więcej na temat systemu Net-billing
Wysoka autokonsumpcja kluczem do opłacalności fotowoltaiki w firmie
Autokonsumpcja to ilość energii wyprodukowanej w instalacji fotowoltaicznej, która zostanie na bieżąco zużyta na potrzeby własne firmy – nie będzie oddana do sieci.
W przypadku rozliczenia na zasadach Net-billingu korzystnym jest wykorzystywanie jak największej ilości energii wyprodukowanej w instalacji fotowoltaicznej na potrzeby własne przedsiębiorstwa.
Aby zwiększyć poziom autokonsumpcji warto:
- odpowiednio zaplanować pracę urządzeń – tak aby urządzenia energochłonne pracowały w czasie najwyższej produkcji energii elektrycznej;
- używać urządzeń zasilanych prądem elektrycznym – dla przykładu, zamiast grzać wodę techniczną za pomocą pieca opalanego węglem, przejść na podgrzewanie jej za pomocą grzałek elektrycznych;
- zmienić system ogrzewania na elektryczne,
- zamontować magazyn energii do fotowoltaiki – pozwalający na magazynowanie energii elektrycznej i wykorzystanie jej w okresach braku produkcji z paneli fotowoltaicznych.
Podsumowanie kosztów utrzymania instalacji fotowoltaicznej w firmie o mocy 50 kW
Czyszczenie paneli fotowoltaicznych – opcjonalnie | 1768 zł |
Usuwanie zalegającego śniegu z paneli – opcjonalnie | 884 zł |
Koszt przeglądu instalacji fotowoltaicznej | 300 – 1000 zł |
Ubezpieczenie – opcjonalnie | 400 – 500 zł |
Na ile oszczędności pozwoli nam fotowoltaika w firmie?
Wyliczenie opłacalności fotowoltaiki w firmie w systemie net-billing (od 2022 r.)
Wielu przedsiębiorców zastanawia się dziś jak wyliczyć opłacalność, czas zwrotu inwestycji i czy się opłaca inwestycja w fotowoltaikę w firmie.
Poniżej przedstawiamy kalkulację net-billingu, czyli wyliczenia czy fotowoltaika się opłaca w 2023 roku?
Za podstawę obliczeń weźmiemy instalację o mocy 50 kW.
Przeciętna cena takiej instalacji, wynosi około 190 – 233 tys. zł w zależności technicznych ograniczeń montażu.
Do obliczeń przyjmijmy koszt wykonania instalacji wynoszący ok. 212.000 zł.
Odliczenie podatku VAT wyniesie: 212.000 / 1,23 = 39.000 zł.
Na potrzeby obliczenia podatku dochodowego przyjmijmy działalność gospodarczą opodatkowaną podatkiem 19%.
Odliczenie od podatku dochodowego wyniesie (212.000 – 39.000) • 19% = 32.870 zł
Koszt instalacji po odliczeniach wyniesie ok. 140 tys. zł.
Instalacja 50 kWp skierowana na południe wyprodukuje rocznie ok. 50.000 kWh energii.
Dla dalszych wyliczeń, przyjmijmy poziom autokonsumpcji wynoszący 25%.
Co daje 50.000 • 25% = 12.500 kWh, za które musielibyśmy zapłacić przy cenie 1 kWh = 0,8 zł, jakieś 10.000 zł.
Dodatkowo sprzedajemy energię nie skonsumowaną za kwotę 19.875 zł.
Przyjmijmy cenę sprzedaży prądu do sieci 0,53 zł/kWh (średnio na podstawie stawek z TGE w pierwszym kwartale 2023 r.).
50.000 kWh – 12.500 kWh = 37.500 kWh * 0,53 zł/kWh = 19.875 zł
Podsumowując obliczenia, oszczędności w skali roku to 19.875 zł + 10.000 zł = 29.875 zł
Do obliczenia czasu zwrotu wykorzystamy koszt instalacji i coroczny zysk z paneli słonecznych.
Koszty użytkowania fotowoltaiki w firmie wynoszą ok. 4.152 zł:
- czyszczenie paneli: 1.768 zł z VAT – opcjonalnie ,
- usuwanie śniegu: 884 zł z VAT – opcjonalnie,
- przeglądy instalacji: 300 – 1.000 zł,
- ubezpieczenie: 400 – 500 zł z VAT – opcjonalnie.
Oszczędności z uwzględnieniem kosztów opcjonalnych wynoszą 25.723 zł.
140.000 zł / 25.723 zł = ok. 5,4 lat czas zwrotu
Oszczędności bez kosztów opcjonalnych wynoszą 28.875 zł.
140.000 zł / 28.875 zł = ok. 4,9 lat czas zwrotu
Przyjęta moc instalacji | 50 kWp |
Przyjęty koszt wykonania | 212 tys. zł z VAT |
Odliczenie podatku VAT | 39 tys. zł |
Odliczenie od podatku dochodowego | 32.870 zł |
Koszt instalacji po odliczeniach | ok. 140 tys. zł |
Zysk z darmowego prądu w ramach autokonsumpcji | 10 tys. zł |
Zysk ze sprzedaży nieskonsumowanej energii | 15 tys. zł |
Oszczędności w skali roku | 25 tys. zł |
Koszt czyszczenia paneli fotowoltaicznych – opcjonalnie | 1.768 zł z VAT – opcjonalnie |
Usuwanie zalegającego śniegu – opcjonalnie | 884 zł z VAT – opcjonalnie |
Koszt przeglądu instalacji fotowoltaicznej | 300 – 1.000 zł, przyjęto 1.000 zł z VAT |
Ubezpieczenie – opcjonalnie | 400 – 500 zł, przyjęto 500 zł z VAT – opcjonalnie |
Oszczędności po uwzględnieniu kosztów opcjonalnych | 25.723 zł |
Czas zwrotu instalacji PV | 5,4 roku |
Oszczędności bez kosztów opcjonalnych | 28.875 zł |
Czas zwrotu instalacji PV | 4,9 roku |
Dlaczego warto zainwestować w instalację fotowoltaiczną w firmie?
Inwestycja w fotowoltaikę w firmie to dobry wybór dla każdego przedsiębiorstwa, które dąży do obniżenia kosztów funkcjonowania.
Fotowoltaika w firmie to przede wszystkim:
- obniżenie kosztów działalności – produkuj własną energię elektryczną ze słońca i zasilaj nią swoje przedsiębiorstwo;
- ograniczenie negatywnego wpływu wzrostu cen energii na koszty funkcjonowania firmy,
- wzmocnienie pozytywnego wizerunku firmy poprzez wykorzystanie odnawialnych źródeł energii – pozytywny efekt wizerunkowy połączony z dbaniem o środowisko.
Manufaktura Energii oferuje indywidualny dobór rozwiązań technicznych i dostosowanie instalacji do zapotrzebowania na energię elektryczną, a także elastyczne warunki finansowania inwestycji.