Wyjaśniamy wątpliwości dotyczące montażu fotowoltaiki na gruncie.
Od instalacji naziemnej nie płaci się żadnego dodatkowego podatku gruntowego czy innej daniny. Konstrukcja pod panele fotowoltaiczne nie spełnia definicji budowli, a tylko od tego typu obiektów budowlanych płaci się podatek gruntowy.
Inwestor będący osobą fizyczną, zasilający za pomocą fotowoltaiki gospodarstwo domowe płaci na fakturze za montaż 8% podatku VAT.
Stawka podatku VAT za montaż w przypadku instalacji fotowoltaicznej na gruncie i na dachu są identyczne i wynoszą 8% dla osób fizycznych (prywatnych).
Stawka podatku VAT za montaż, w przypadku instalacji uzależniona jest od metrażu domu, jeśli nie przekracza 300 m2 to podatek wynosi 8%, powyżej tej powierzchni 23%.
Podstawę opodatkowania należy podzielić proporcjonalnie zgodnie z tym, jaka część budynku mieści się we wskazanej ustawą powierzchni użytkowej 8% VAT, a jaka ją przekracza i musi być rozliczana zgodnie z podatkiem 23% VAT.
Inwestor powinien być jednocześnie właścicielem domu jak i terenu na którym jest posadowiona konstrukcja z panelami fotowoltaicznymi.
Jeżeli posiadasz możliwości, polecamy instalację gruntową. Jej niepodważalnymi zaletami jest bezpośredni dostęp w każdej chwili, bezproblemowe odśnieżanie, mycie, kontrolowanie stanu i pracy urządzeń elektrycznych. Lepsze chłodzenie, co przekłada się na większą produkcję energii w okresie letnim, kiedy mamy największe nasłonecznienie, ale także wysokie temperatury wpływające negatywnie na wydajność paneli.
Powyższe informacje nie dotyczą instalacji fotowoltaicznych dla firm i farm fotowoltaicznych.
Chcesz założyć panele fotowoltaiczne na gruncie?
Skontaktuj się z nami!
Zobacz także: