W przypadku warunków optymalnych, instalacja o mocy 1 kWp może dostarczyć w ciągu roku ok. 900-980 kWh energii elektrycznej.
Instalacja fotowoltaiczna o mocy 5 kWp wytworzy rocznie ok. 4000-5000 kWh energii (± 10%). Warunki optymalne oznaczają ustawienie paneli w kierunku na południe i nachylenie ich pod kątem 30-40 stopni.
Wartości dotyczą oczywiście warunków klimatycznych naszej strefy geograficznej.
Na rzeczywisty zysk energetyczny mają wpływ przede wszystkim:
- lokalizacja paneli fotowoltaicznych i ich skierowanie względem kierunków świata,
- temperatura otoczenia,
- kąt nachylenia do płaszczyzny poziomej,
- wszelkiego rodzaju nieprzewidziane zacienienia paneli, np. wynikające z opadów śniegu.
Inne niż optymalne ustawienie paneli nie jest dyskwalifikujące i wciąż może się opłacać. Nie są rzadkością przykłady instalacji skierowanych w orientacji wschód-zachód, które osiągają przyzwoite wartości produkcji energii.
No dobrze, ale co zrobić z nadwyżką energii wyprodukowanej latem?
Nierównomierna produkcja energii w ciągu roku nie jest problemem, gdyż z pomocą przychodzi program PROSUMENT.
Zgodnie z nim, operator sieci elektroenergetycznej musi odebrać nadwyżki energii w miesiącach najwyższej produkcji, czyli latem i oddać ją konsumentowi w miesiącach, kiedy produkcja jest najniższa, czyli np. w grudniu i styczniu.
Klient na rozliczenie produkcji w danym miesiącu ma aż 12 miesięcy.
Dlatego właśnie z energii wyprodukowanej latem możemy korzystać zimą. To oczywiście tylko gra słów, gdyż energii elektrycznej nikt nie magazynuje. Chodzi o formalne (księgowe) rozliczenie zużycia. Latem, kiedy instalacja oddaje do sieci energię nieskonsumowaną na potrzeby własne obiektu, tworzy nam się niejako „zysk”, z którego możemy korzystać kiedy produkcja energii nie zaspokaja 100% potrzeb obiektu.
Prawidłowo zaprojektowana i wykonana instalacja fotowoltaiczna w przeciągu 12 miesięcznego okresu rozliczeniowego powinna zaspokoić całkowite zapotrzebowanie na energię elektryczną obiektu. Uwzględniając oczywiście ustawowe 20% prowizji operatora systemu elektroenergetycznego.
Chcesz wiedzieć jakiej mocy instalację fotowoltaiczna powinieneś zainstalować w swoim domu, firmie, przedsiębiorstwie?
Skontaktuj się z nami!