Co zrobić ze zużytymi panelami fotowoltaicznymi?

Rozważając oferty instalacji fotowoltaicznych na pewno spotykasz się z informacją o okresie trwałości paneli fotowoltaicznych.

Być może już dziś starasz się przewidzieć wszelkie ewentualności i zastanawiasz się, co zrobić po 25 latach, kiedy żywotność modułów się skończy bądź wcześniej nastąpi ich przypadkowe uszkodzenie fizyczne?

Czy nie będziesz miał problemów z pozbyciem się zużytych starych modułów?

Odpowiadamy.

Zgodnie z Ustawą z dnia 11 września 2015 r. o zużytym sprzęcie elektrycznym i elektronicznym Dz.U. 2015 poz. 1688 panele fotowoltaiczne są traktowane jak wszystkie inne urządzenia elektroniczne.

Oznacza to, ze każda osoba fizyczna, która chce je zutylizować, może zrobić to bezpłatnie na takich zasadach, jak w przypadku utylizacji innych elektrośmieci.

Wystarczy dostarczyć panele do punktu zbierania elektrośmieci w swojej okolicy.

Wynika to z obowiązków jakie nakłada ustawa na podmiot wprowadzający sprzęt do obrotu. Jest on zobowiązany do zorganizowania i sfinansowania odbierania od zbierających zużyty sprzęt oraz przetwarzania zużytego sprzętu.

Zależy Ci na środowisku naturalnym i chcesz wiedzieć, czy będzie problem z utylizacją wymienionych paneli?

Czy panele fotowoltaiczne można poddać recyklingowi?
Tak!

W procesie recyklingu usuwa się ramę wykonaną z aluminium, a następnie oddziela poszczególne elementy, tj. kable, skrzynkę przyłączeniową.

Po czym panele fotowoltaiczne są cięte i zgniatane. Po tym procesie poszczególne komponenty materiałowe, tj. szkło, tworzywo sztuczne, miedź, srebro i krzem są oddzielane i wysyłane do oddzielnych strumieni recyklingu.

Jak widzisz, moduły fotowoltaiczne można poddać recyklingowi, dzięki czemu nie będą zaśmiecały składowisk odpadów.

Czy chcesz stosować najnowocześniejsze technologie po to aby chronić swoją Planetę?

Stosując nowoczesne moduły fotowoltaiczne dbasz o czyste niebo nad swoim domem i nie zanieczyszczasz środowiska odpadami.