Jak i gdzie zamontować instalację fotowoltaiczną? Sprawdź, które rozwiązanie możesz zastosować w swoim przypadku i wybierz najlepsze.
Montaż instalacji fotowoltaicznej to niewątpliwie inwestycja na lata. Dlatego warto rozważyć wszystkie ważne aspekty techniczne, po to aby nasza instalacja była w pełni wydajna i pracowała bezawaryjnie przez wiele lat.
Decydując o sposobie zlokalizowania i rodzaju montażu powinniśmy się kierować zapewnieniem maksymalnego nasłonecznienia modułów w każdej porze dnia i porze roku.
Ważne jest pod jakim kątem padają promienie słoneczne i przez jaki czas w ciągu doby panele absorbują promieniowanie słoneczne. Warto sprawdzić, czy w danej lokalizacji będą występować ewentualne czynniki ograniczające absorpcję promieniowania, zacienienia bądź ciała obce mogące zasłonić powierzchnię modułu.
W grę wchodzą wszelkiego rodzaju zacienienia wynikające np. z usytuowania paneli względem komina, drzew, innych konstrukcji i obiektów. Ale także wynikające chociażby ze spadających jesienią liści czy śniegu zimą – i czy będziemy mieli możliwość ich usunięcia.
Nie bez znaczenia jest chłodzenie modułów poprzez zapewnienie dopływu świeżego powietrza, ale w tym aspekcie każde z poniższych rozwiązań spełnia warunek.
Optymalne warunki dla produkcji energii elektrycznej panele fotowoltaiczne uzyskują dla nachylenia ok. 30-40 stopni i dla orientacji w kierunku południowym. Dowiedz się, który z 4 najpopularniejszych sposobów montażu jest najlepiej spełnia te wymagania aby uzyskać największą produkcję prądu w domowej elektrowni.
Na dachu skośnym
Na największą popularność tego rozwiązania wpływa przede wszystkim łatwość wykonania instalacji, szybkość montażu i wykorzystanie nieużytkowanej przestrzeni dachu.
Instalacja nie zajmuje dodatkowej przestrzeni na działce i nie stanowi dodatkowego obiektu architektonicznego.
Montaż modułów można wykonać praktycznie na konstrukcji dachu i każdego typu powierzchni krycia – dachówka ceramiczna, betonowa, blachodachówka.
Służy do tego zazwyczaj dedykowana konstrukcja aluminiowa, która jest trwale zamocowana do konstrukcji dachu, a do tej mocowane są moduły fotowoltaiczne.
Niestety w tym przypadku kąt nachylenia paneli zależny jest od nachylenia dachu, a ich skierowanie względem słońca od orientacji budynku.
Więcej informacji:
Na dachu płaskim
Na dachu płaskim montaż fotowoltaiki wykonuje się na konstrukcjach wsporczych, przytwierdzanych do specjalnych bloków betonowych. Można także dociążać konstrukcję za pomocą bloków balastowych.
Zaletę tego rozwiązania jest możliwość nachylenia paneli pod właściwym kątem i ustawienia ich w odpowiednim kierunku.
Więcej informacji:
Na gruncie
Stosowane raczej dla instalacji o mocy powyżej 10 kWp, ale nie tylko.
Wymagają działki z odpowiednio dużą ilością wolnego miejsca. Ich zaletą jest łatwy dostęp do paneli i urządzeń elektrycznych, co ułatwia obsługę i serwisowanie instalacji.
Zimą, kiedy na panelach zalega śnieg łatwo i szybko można go usunąć aby nie tracić produkcji prądu z powodu zacienienia paneli. Konstrukcja zapewnia odpowiednie nachylenie paneli.
Ustawienie w optymalnym kierunku będzie zależało od możliwości odpowiedniego usytuowania konstrukcji na działce.
Na trackerze
Konstrukcja trackera pozwala montować panele na wysokości, dzięki temu powierzchnia działki pod panelami pozostaje wolna do wykorzystania.
Tracker pozwala na optymalne ustawienie kąta paneli oraz ich kierunku.
Niestety stanowi dodatkowy obiekt architektoniczny, dodatkowo wysoki, więc znajduje zastosowanie jeśli estetyka otoczenia nie jest priorytetem.
Zaawansowane rozwiązania trackerów tzw. nadążnych, nieustannie i automatycznie, ustawiają kąt i kierunek paneli aby uzyskać najlepsze oświetlenie modułów przez cały dzień w każdej porze roku.
Estetyka
Dla wielu inwestorów stanowi bardzo ważny i nierzadko decydujący element.
Jeśli jesteś zwolennikiem subtelnych, mało widocznych instalacji wybierz montaż na dachu.
Jeśli zależy Ci wygodzie obsługi i dysponujesz wolną przestrzenią działki, zdecyduj się na konstrukcję posadowioną na gruncie.
Zapraszamy do skorzystania z usługi montażu paneli fotowoltaicznych w Manufakturze Energii.
Z pewnością montaż przebiegnie sprawnie, a instalacja będzie spełniać niezbędne wymagania techniczne.
Zobacz także: