Manufaktura Energii oferuje profesjonalny montaż paneli fotowoltaicznych na dachu płaskim z wykorzystaniem systemu opartego na trójkątach montażowych (tzw. ekierka).
Posiadamy niezbędne wykształcenie, wiedzę, umiejętności i sprzęt do profesjonalnego wykonywania usług na najwyższym poziomie.
Zapewniamy stabilność konstrukcji, trwałość oraz wytrzymałość na lata.
Posiadamy wieloletnie doświadczenie w zakresie projektowania i instalowania wydajnych oraz bezpiecznych instalacji fotowoltaicznych.
Zakres oferty
- montaż konstrukcji wsporczej,
- montaż paneli słonecznych,
- montaż okablowania instalacji elektrycznej,
- montaż urządzeń elektrycznych i zabezpieczeń,
- montaż uziemienia,
- podłączenie instalacji PV do instalacji budynku,
- wykonanie pomiarów elektrycznych,
- sprawdzenie działania instalacji i produkcji energii,
- sporządzenie dokumentacji na potrzeby zgłoszenia do Operatora Sieci Elektroenergetycznej (OSD).
Panele PV montujemy zarówno dla orientacji modułów pionowo jak i poziomo.
Profesjonalne instalacje fotowoltaiczne
Jesteśmy certyfikowanym instalatorem OZE, a nasze umiejętności potwierdza Państwowy certyfikat wydany przez Urząd Dozoru Technicznego.
Posiadamy certyfikat nr OZE-E/09/000026/21 wydany przez Urząd Dozoru Technicznego w Katowicach.
Jako certyfikowany instalator OZE możemy wykonywać instalacje fotowoltaiczne, których właściciele będą ubiegać się o dofinansowanie z programów Mój Prąd 4.0 edycja na 2022 r., Czyste Powietrze, Ulga Termomodernizacyjna i innych dotacji Rządowych.
Chcesz być pewny, że otrzymasz dofinansowanie do budowy instalacji fotowoltaicznej?
Wybierz Manufakturę Energii!
Gwarancja i bezpieczeństwo
Nasza wykwalifikowana załoga dysponuje szeroką wiedzą fachową oraz umiejętnościami praktycznymi w zakresie wykonania funkcjonalnych systemów fotowoltaicznych. Współpraca z renomowanymi producentami osprzętu elektrycznego i konstrukcji jesteśmy w stanie zagwarantować bezawaryjne działanie i niezawodność systemu produkcji energii. Wykonane przez nas instalacje są bezpieczne zarówno pod względem technicznym jaki i energetycznym.
Wysokiej jakości komponenty, których używamy do montażu instalacji fotowoltaicznych to:
- większa wydajność,
- wydajna praca w upalne dni,
- bezpieczna praca,
- wysoka niezawodność,
- niższa degradacja.
Urządzenia objęte polską gwarancją i serwisem gwarantują bezpieczne i nieprzerwane działanie.
Oferujemy:
- 25 lat gwarancji na wydajność paneli nie mniejszą niż 80% mocy,
- 12 lat gwarancji na trwałość paneli,
- 12 lat gwarancji na inwertery z polskim serwisem,
- 10 lat gwarancji na usługę montażową.
Jeśli chcesz mieć pewność, że instalacja fotowoltaiczna będzie wydajna, bezpieczna i zaprojektowana zgodnie z Twoimi potrzebami, a wszystkie formalności dopełnione w najlepszy możliwy sposób – skontaktuj się z nami!
Przeprowadzimy Cię przez cały proces zakładania paneli PV zapewniając najwyższy standard obsługi.
Zapraszamy do współpracy!
Systemy montażu paneli fotowoltaicznych na dachu płaskim
W zakres dachu płaskiego wchodzą pokrycia o kącie nachylenia w przedziale od 3° do 5°. Konstrukcja wspierająca panele PV oparta na trójkątach montażowych tworzy bazę montażową dla instalacji montowanych na dachu płaskim. Zapewnia optymalny kąt nachylenia ok. 30° i kierunek względem słońca. Do instalacji paneli fotowoltaicznych na dachu płaskim wykorzystywane są dwa systemy montażowe:- system balastowy – bezinwazyjny,
- system bez zastosowania balastu – inwazyjny.
- papą dachową,
- blachą falistą,
- blachą trapezową,
- gontem bitumicznym,
- żwirem i kamieniami.
W tym przypadku konstrukcja nośna paneli mocowana jest na dwa możliwe sposoby:
- jest mocowana bezpośrednio do powierzchni poszycia dachu za pomocą specjalnych łączników uzależnionych od konstrukcji poszycia,
- bądź kotwiona do elementów konstrukcji dachu za pomocą wkrętów bądź śrub dwugwintowych.
Poszczególne ekierki łączy się ze sobą za pomocą profili. Odcinki profili łączone są ze sobą za pomocą łączników, tworząc w ten sposób całość konstrukcji. Podstawę do montażu paneli fotowoltaicznych stanowią szyny profili.
Zaletą systemu bez obciążników jest niski ciężar i niewielki wpływ na obciążenie konstrukcji nośnej dachu.
Zabezpieczenie przed uniesieniem paneli fotowoltaicznych przez silny wiatr realizowane jest przez trwałe zamocowanie do konstrukcji dachu.
System balastowy jest rozwinięciem systemu typu ekierka o dodatkowe obciążenie z bloczków betonowych, do których przykręcona jest konstrukcja.
Stosowany na dachach płaskich, na których nie ma możliwości przytwierdzenia konstrukcji w sposób trwały do podłoża, bądź nie jest zalecane naruszenie szczelności hydroizolacji.
Szeroko wykorzystywany na stropodachach, gdzie naruszenie powierzchni izolacji może powodować przeciekanie wody do wnętrza budynku.
Konstrukcję zabezpiecza odpowiednio dobrany system bloczków balastowych wykonanych z betonu oraz połączenie wszystkich pól w jedną całość. Prawidłowo zaprojektowana wielkość obciążenia oraz dobrze skręcone ze sobą poszczególne pola paneli zabezpieczają przed uniesieniem konstrukcji przez silny wiatr.
Zastosowanie systemu balastowego wymaga przeliczenia nośności dachu dla zastosowanych dodatkowych obciążeń.
System balastowy stosowany jest także w przypadku montażu naziemnego. Wtedy konstrukcja posadowiona jest bezpośrednio na gruncie i zabezpieczona bloczkami balastowymi. Eliminuje to konieczność kafarowania konstrukcji.
Tego typu rozwiązanie stosowane jest przypadku kiedy w przyszłości planowana jest zmiana lokalizacja instalacji bądź nie jesteśmy zwolennikami tworzenia trwałych konstrukcji dla tego typu instalacji.
Zamocowanie konstrukcji do powierzchni dachu
W zależności od konstrukcji dachu płaskiego używane są różne systemy zamocowania ekierek:
- bez balastu – mocowany do konstrukcji dachu bądź kotwiony do powierzchni,
- balastowy – z dodatkowym obciążeniem w postaci betonowych bloczków.
Obciążniki betonowe nie stanowią trwałego połączenia konstrukcji paneli słonecznych z konstrukcją dachu. Są położona na podkładach i dodatkowo zabezpieczone przed nasiąkaniem wody opadowej, jednak same w sobie stanowią poważne dodatkowe obciążenie dla konstrukcji dachu.
Zastosowanie bloczków balastowych powinno być poprzedzone dokładną analizą nośności dachu pod kątem dodatkowego obciążenia.
W przypadku systemu balastowego bardzo ważne jest aby wszystkie pola paneli były ze sobą połączone w trwały i solidny sposób. To sprawi, że cała konstrukcja będzie bardzo odporna na podmuchy silnego wiatru i nie dojdzie do przemieszczenia paneli pod naporem siły wiatru.
Jeśli konstrukcja dachu wykonana jest z profili stalowych stosowane są odpowiednie systemy mocowania do belek stalowych.
W przypadku drewnianej konstrukcji dachu stosowane są odpowiednie systemy zamocowania do belek drewnianych.
Montaż okablowania
Aby móc odprowadzić energię elektryczna wytworzoną w panelach słonecznych niezbędne jest zamocowanie kabli elektrycznych. Przewody prowadzone są pod modułami wzdłuż konstrukcji wsporczej, do której są przytwierdzone. Dzięki temu zachowana jest wysoka estetyka elementów widocznych na dachu.
Okablowanie łączące sekcje i odprowadzające energię z modułów powinno być prowadzone zgodnie ze sztuką. Kable solarne mogą leżeć bezpośrednio na dachu i mogą być wystawione na działanie promieni słonecznych. Zwykłe kable należy prowadzić w korytkach nad powierzchnią dachu.
Samo wprowadzenie przewodów do wnętrza budynku można wykonać przez nieczynny przewód kominowy po uzyskaniu odpowiedniego zaświadczenia od mistrza kominiarskiego.
Zamocowanie modłów fotowoltaicznych
Moduły fotowoltaiczne podpina się do przewodów i przykręca się bezpośrednio do wcześniej przygotowanych szyn montażowych za pomocą uchwytów mocujących (tzw. klem).
Uchwyty mocujące panele bezramowe montuje się za pomocą klem z podkładkami, chroniącymi moduł fotowoltaiczny przed uszkodzeniem.
Montaż urządzeń elektrycznych, sprawdzenie i pomiary
Urządzenia elektryczne instalacji montowane są zazwyczaj w budynku.
Najlepiej aby falownik był umieszczony w pomieszczeniu o niskiej temperaturze wnętrza i mikroklimacie suchym.
Po zakończeniu montażu elektrycznego powinny zostać wykonane czynności sprawdzające działanie instalacji, zabezpieczeń oraz pomiary elektryczne.
Produkcyjne włączenie instalacji następuje po wymianie licznika energii elektrycznej obiektu na dwukierunkowy.
Czytaj także: