Fotowoltaika na dachu krytym blachodachówką

Tychy panele fotowoltaiczne na dachu krytym blachodachówką w kolorze antracyt

Darmowa wycena

Umów się na darmową wycenę

Montaż paneli słonecznych na dachu krytym dachówką blachodachówką jest jednym z najpopularniejszych sposobów na zainstalowanie instalacji fotowoltaicznej.

Montaż paneli można wykonać:

  • przy okazji układania nowego pokrycia,
  • na dach już wykończony,
  • zarówno dla orientacji modułów pionowo jak i poziomo.

Zazwyczaj montaż na tego typu pokryciu jest bezproblemowy. Trzeba jednak zauważyć, że dach kryty blachodachówką przysparza dużo więcej pracy ekipie monterskiej w porównaniu do innych poszyć dachowych.

Konstrukcja montażowa paneli fotowoltaicznych mocowana jest do krokwi. Zamocowanie konstrukcji wsporczej niejednokrotnie wymaga zdjęcia części dachówek oraz wykonania modyfikacji pozwalających na zamocowanie uchwytów dachówkowych. W zależności od typu dachówki stosuje się uchwyty wykonane z płaskownika lub z blachy (nierdzewne).

Elementy instalacji znajdujące się na dachu wykonane są z aluminium bądź z blachy nierdzewnej aby zapobiec powstawaniu korozji. Gwarantuje to, że na powierzchni dachówki nie powstaną nieestetyczne brunatno-brązowe zacieki wywołane przez np. skorodowane elementy stalowe nie posiadające powłok zabezpieczających.

Montaż paneli na dachu pokrytym dachówką ceramiczną składa się z następujących etapów:

  • montaż konstrukcji,

  • mocowanie paneli,

  • podłączenie wszelkich urządzeń.

Przykręcenie uchwytów do krokwi

Całość konstrukcji oparta jest na uchwytach montażowych, dlatego bardzo ważne jest aby ich montaż wykonać zgodnie ze sztuką. Oprócz tego, że każdy uchwyt powinien być przykręcony do krokwi minimum czterema wkrętami o wymiarach 6×40 mm.

Ważna jest także ilość uchwytów. Jest to niezwykle ważne aby konstrukcja wytrzymała podmuchy wiatru, ciężar zalegającego śniegu i nie uszkodziła dachówek bądź uległa zniszczeniu.

Zazwyczaj przyjmuje się, że ilość uchwytów zależna jest od ilości paneli, i tak:

  • 1 panel to 4 uchwyty,

  • 2 panele to 6 uchwytów,

  • 3 panele to 8 uchwytów na sekcję.

Jeżeli rozstaw krokwi nie odpowiada wymaganemu rozstawowi, należy wykonać dodatkową konstrukcję pomiędzy krokwiami umożliwiającą montaż uchwytu dachówkowego. Do jej budowy stosuje się przeważnie profile drewniane o przekroju min 40x60mm przymocowane za pomocą kątowników.

Bardzo ważnym elementem montażu jest zadbanie aby uchwyty zamocować na dachówce w taki sposób, aby część wsporcza biegła w zagłębieniu dachówki. Podczas montażu paneli PV na dachu pokrytym dachówką typu karpiówka stosuje się uchwyty płaskie, często wykonane z blachy, tak aby opierały się na frontowej części dachówki.

W przypadku montażu pionowego paneli słonecznych, wymagane są uchwyty hakowe z prostopadłym elementem montażowym.

Aby zapewnić szczelność poszycia dachowego i estetyczny wygląd, dachówki z którymi styka się uchwyt należy zeszlifować w miejscu gdzie biegnie uchwyt. Niezbędne jest wykonanie przestrzeni na hak. Szlifowanie dachówek to jedna z najtrudniejszych operacji zwłaszcza na dachach mających już kilka lat. Zdarza się bowiem, że podczas tej czynności dachówka pęka. Warto wcześniej przewidzieć możliwość uszkodzenia i w miarę możliwości zaopatrzyć się w dodatkowe dachówki.

Po zakończeniu montażu uchwytów zdjęte wcześniej dachówki mocuje się na swoje miejsce.

Zamocowanie szyn montażowych

Kolejnym krokiem jest przykręcenie szyn montażowych do zamontowanych wcześniej uchwytów.

W przypadku dużej jednolitej powierzchni modułów stosuje się łączenie szyn za pomocą specjalnych łączników.

Montaż okablowania

Aby móc odprowadzić energię elektryczna wytworzoną w panelach słonecznych niezbędne jest zamocowanie kabli elektrycznych. Przewody prowadzone są pod modułami wzdłuż konstrukcji wsporczej, do której są przytwierdzone. Dzięki temu zachowana jest wysoka estetyka elementów widocznych na dachu.

Prowadzenie przewodów powinno być wykonane tak aby zachować ciągłość membrany dachowej i folii paroizolacyjnej. Do tego celu można wykorzystać np. kołnierze uszczelniające z taśmą samoprzylepną.

Samo wprowadzenie przewodów do wnętrza można wykonać bądź prowadząc trasę kablową pod gąsiory albo wykorzystując specjalną dachówkę z  wodoszczelnym przejściem przez połać dachową na kabel solarny. 

Zamocowanie modłów fotowoltaicznych

Moduły fotowoltaiczne podpina się do przewodów i przykręca się bezpośrednio do wcześniej przygotowanych szyn za pomocą uchwytów mocujących (tzw. klem).

Uchwyty mocujące panele bezramowe montuje się za pomocą klem z podkładkami, chroniącymi moduł fotowoltaiczny przed uszkodzeniem.

1400+

wykonanych instalacji

Zobacz wybrane montaże na blachodachówce, które wykonaliśmy dla naszych Klientów.

Zadzwoń

lub umów się
na darmową wycenę

Panele słoneczne zamontowane na dachu garażu

Zadzwoń

lub umów się
na darmową wycenę

Wskaż rodzaj inwestycji jaką chcesz zrealizować: