Dom Słoneczny – jak zminimalizować koszty ogrzewania w praktyce?

Czy ciepło pochodzące z energii słonecznej wystarczy do ogrzewania domu?

Wykorzystanie słońca do produkowania energii jest przyszłością rozwoju w dobie kurczących się zasobów paliw stałych. Wszystkie działania skierowane są w celu zwiększenia udziału alternatywnych źródeł energii OZE. Prym wiodą odnawialne źródła energii pochodzącej ze słońca, które przyczyniają się do ograniczenia emisji dwutlenku węgla CO2 pochodzącego ze spalania paliw stałych, a tym samym do zmniejszenia degradacji środowiska naturalnego Człowieka oraz zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego.

Odpowiedzią na potrzeby maksymalnego wykorzystania energii odnawialnej promieni słonecznych i energii ziemi jest tzw. „Dom Słoneczny”, którego koncepcja oparta jest na budowlach znanych już w starożytnej Grecji. Jego ideą jest wykorzystanie jak najmniejszej ilości energii pierwotnej do funkcjonowania budynku. Nie jest ona całkowicie wyeliminowana, gdyż konieczne jest posiadanie uzupełniającego źródła ciepła, ale jeśli będzie nim kocioł na Pellet, to będzie to przynajmniej energia pochodząca ze słońca zmagazynowana w biomasie. Taka kombinacja daje ciepło pochodzące w 100% z OZE.

Sercem Domu Słonecznego jest magazyn energii, zapewniający 2/3 energii cieplnej do ogrzewania budynku i zapewnienia ciepłej wody użytkowej. Zasilany głównie panelami słonecznymi. Braki w dostarczonej energii do magazynu uzupełnia dodatkowe źródło ciepła.

Architektura domu słonecznego charakteryzuje się dużymi powierzchniami, opadającą stromo w kierunku południowym. Taki kształt i ustawienie budynku ma zapewnić nagrzewanie się wnętrza w miesiącach zimowych oraz stanowić bazę do zamocowania kolektorów słonecznych dostarczających ciepło do magazynu energii cieplnej. Dodatkowe obszary domu słonecznego skierowane w stronę słońca można wykorzystać do wytwarzania energii elektrycznej stosując panele fotowoltaiczne.

Zobacz także:

Magazyny energii do fotowoltaiki

Panele PV idealnie nadają się do stosowania w architekturze słonecznej dzięki małym ograniczeniom nachylenia i orientacji względem słońca, wymaganych do poprawnego działania. Aby zwiększyć funkcjonalność rozwiązań technicznych stosuje się instalację fotowoltaiczną zintegrowaną z dachem lub kolektory hybrydowe PVT, spełniające jednocześnie rolę kolektorów do pozyskiwania ciepła z promieniowania słonecznego do ogrzewania cieczy oraz paneli PV.

Panele fotowoltaiczne mogą stanowić także samodzielne źródło uzupełniające instalację ogrzewania słonecznego. Mogą zasilać zarówno nowoczesne elektryczne kotły grzewcze jak również pompy ciepła. Zasilając te urządzenia energią elektryczną wyprodukowaną w panelach PV zapewniamy w 100% pochodzenie energii z odnawialnych źródeł energii.

Duża ilość instalacji współpracujących ze sobą w celu osiągnięcia tego samego celu, np. utrzymanie temperatury ciepłej wody użytkowe na określonym poziomie, wymaga zaawansowanych systemów sterowania. Na szczęście współczesny poziom technologii pozwala bez trudu zsynchronizować ze sobą różne systemy i zagwarantować ich sprawne działanie.

Pełny artykuł znajdziecie na stronie https://spiug.pl/